Insensibles (2012)

70%
Snímek, který chvílemi ani nebudete chtít sledovat.

Insensibles

Španělsko, Francie, Portugalsko, 2012, 100 minut

 

Režie: Juan Carlos Medina

Scénář: Luiso Berdejo a Juan Carlos Medina

Hrají:

Alex Brendemühl (David)

Tómas Lemarquis (Berkano)

Derek de Lint (Dr. Holzmann)

Ramon Fontserè (Dr. Carcedo)

 

Snímek „Insensibles“ se vám nemusí líbit, nemusí vás nadchnout, ale stejně ho budete sledovat s nepříjemným pocitem, který je pak ještě podpořen scénami, jež ve vás dovedou vyvolat skoro až fyzickou nevolnost. Koprodukční film, na němž se podílelo Španělsko, Francie a Portugalsko není vyloženě krvavý, ale to neznamená, že vás některý scénami neodrovná.

A co děti, mají si kde hrát?

V hororu platí, že jakmile se v něm objevují děti, je dost velká pravděpodobnost toho, že to na diváka zapůsobí tak, jak má, hlavně pokud se děti objevují v krutých nebo temných scénách. V tomhle ohledu vám hned úvod filmu „Insensibles“ nabízí něco, co nemusí slabší povahy rozdýchat. A pokud máte vlastní děti, bude to ještě o to těžší. Díky tomu má „Insensibles“ skutečně hororový nástup.

Někdo má ty děti i rád.

Na začátku se seznamujeme se skupinou dění, hodně zvláštní skupinou dětí, která jako kdyby ani necítila bolest. Právě tahle část je ukázána velmi nepříjemnou scénou. Ale pak se dostáváme do současnosti. Scéna s dětmi se očividně odehrávala v minulosti, postupně zjišťujeme, že to byla minulost druhé světové války. Jaká je spojitost s děním v současné době?

A někdo je tak rád nemá.

David (Alex Brendemühl) přišel při tragické nehodě o svou ženu, ale aby toho nebylo málo, tak u něj doktoři zjišťují, že není v pořádku a že potřebuje transplantaci kostní dřeně. A tak jde za svými nejbližšími. Jenže zjištění, která se před ním odhalují, jsou více než nečekaná. A právě tady se nám celkem umně propojuje minulost experimentu druhé světové války se současností.

A někdo je chce mít.

Snímek „Insensibles“ může někoho nudit. Někoho ale zase nadchne tím, jak je nepříjemný, jak se dokáže zatnout do vaší páteře jako drápy nějaké šelmy. A právě tohle se mi na filmu líbilo, protože tady jsou scény, které jen tak někde neuvidíte a jsou to scény, které si budete pamatovat. Ne každý film tohle dokáže a v hororovém žánru to bohužel platí také. „Insensibles“ je příjemnou výjimkou.

 

Hodnocení: 70 %

 

Hororové filmy (mučení, děti)


Přidat komentář