Jack Ketchum: Dívka od vedle

90%
Ketchumova dosud nejlepší česky vydaná kniha. A možná nejlepší vůbec.

Jack Ketchum: Dívka od vedle

The Girl Next Door

Vydalo nakladatelství Laser, 2015, 289 Kč

 

Mám rád násilí v knihách. Aby ne, když ho sám ve svých románech docela dost často používám. A Jack Ketchum je jedním z autorů, kteří s ním také nemají problém a najdete ho vlastně ve všech jeho knihách. Minimálně těch, které si můžete přečíst česky. Ale když jsem četl knihu „Dívka od vedle“, doufal jsem, že už toho Jack Ketchum nechá. Že už nebude násilí eskalovat. Samozřejmě, že eskaloval, ale doufat jsem mohl. O to více se mi kniha zaryla do mysli a nevím, jestli bych si ji znovu přečetl.

Obálka knihy

Není to tím, že by kniha „Dívka od vedle“ byla špatná, to ani omylem. Je skvěle napsaná, ale vypráví příběh, který nechci slyšet. Za prvé proto, že se děje dětem. Zadruhé proto, že je založen na skutečných událostech, respektive je jimi inspirován. Ale i kdyby to druhé neplatilo a všechno to bylo z Jackovy fantazie, měl bych s tou knihou problém. A to proto, že se objede bez fantaskních prvků. Tohle je něco, co se mohlo stát. A to je samo o sobě dost děsivé.

Divná obálka anglického vydání

Příběh se nám otevírá idylickou scénou, kdy David, náš vypravěč, jako malý kluk loví raky. Odnikud se objeví krásná dívka, o několik let starší než on. Může na ní oči nechat. A mohla by to být jedna z těch letních lásek, které malého kluka pomalu přivádějí k dospělosti. A ta úvodní scéna tomu skutečně čtenáře vede. Meg jde chytání raků skvěle a navíc se David dozví, že budou přes léto sousedi. Meg se totiž dostala se svou mladší sestrou do opatrovnictví své tety Ruth, sousedky a matky Davidových tří kamarádů.

 

Všechno nasvědčuje tomu, že opravdu půjde o román o dospívání, nebýt už na začátku informace vypravěče o tom, že Ruth za to, co udělala, nenávidí a že doufá, že se smaží v pekle. Vy víte, že celou dobu přijde něco zlého. Vy víte, že to zlé, co přijde, bude pokračovat. A to je nejhorší. Vy celou dobu víte, že se stane něco strašného, že se stane něco ještě horšího. Nechcete to. A přesto čtete dál. V tomhle je kniha „Dívka od vedle“ nesmírně silná. I proto vás pak možná trochu zklame závěr, kde se Jack Ketchum oprostil d vyvrcholení skutečného případu a dal některým postavám určité zadostiučinění. I tak zůstává „Dívka od vedle“ jeho nelepší knihou.

Lepší obálka anglického vydání.

Zajímavostí knihy je, že obsahuje celkem dost bonusového materiálu, ať už je to text samotného Ketchuma, úvodník přenesený na konec od Stephena Kinga, dvě další Ketchumovy povídky anebo rozhovor s Ketchumem a scenáristy filmové adaptace. Ani jeden bonus si ale nebudu pamatovat dlouho, na rozdíl od románu samotného. Ten se dovede vrýt do paměti. To, co za ním následuje, už je prostě jen něco navíc, bz čeho bych se docela obešel. Ale je zajímavé, jak jsou povídky odlišné od románu samotného.

A byl natočen i film.

Kniha „Dívka od vedle“ ukazuje to, proč je násilí v příbězích důležité. Neříkám v každým příběhu, ale v některých ano. Dokáže umocnit to, co se děje. A kniha „Dívka od vedle“ upozorňuje na něco, co mezi lidmi existuje jen se o tom neví. Je to o týrání dětí, o tom, jak dětmi dovedeme manipulovat, o tom, že někdy neuděláme nic, i kdybychom mohli, ať už jsou důvody jakékoli. A je to podáno nesmírně silným sugestivním způsobem, který ve vás ještě hodnou chvíli bude rezonovat. A uvědomíte si – i když je tohle fikce – že i ve skutečném životě jsou lidé, kteří si nenávist zaslouží.

 

Hodnocení: 90 %

 

Hororové knihy (mučení, děti)


Přidat komentář