Jack Ketchum: Schovka

60%
"Schovka" nijak nepřekvapí, ale dobře se čte.

Jack Ketchum: Schovka

Hide and Seek

Vydalo nakladatelství Maťa, 2018, 248 Kč

 

Rozhodl jsem se, že si udělám přehled o tom, co Jack Ketchum napsal, alespoň tedy podle toho, co vyšlo česky. A není toho zatím moc, aktuálně to jsou pouze 4 knihy, kdy „Red“ a „Po sezoně“ už mám za sebou. Ještě mě čeká „Dívka od vedle“, kterou si nechávám zatím jako poslední jen proto, že je to kniha nejtlustší. Jack Ketchum se – alespoň podle toho, co vyšlo česky – vyznačoval spíše kratším rozsahem, což u knih „Red“ a „Schovka“ platí jednoznačně. Do 200 stran je dobrý rozsah.

Obálka knihy

Jack Ketchum se dobře čte. Není to jen pro ten rozsah, ale jednoduše proto, že dokáže dobře pracovat s postavami. Jako kdyby si v tomhle směru vzal něco od Kinga. Dokáže je rozepsat velmi dobře, a to možná až natolik, že do poloviny knihy, možná ještě trochu dál, budete mít pocit, že tohle vlastně ani není horor, ale že to je jen romantické drama, které by mohlo skončit velmi tragicky. A to vlastně zůstává pravdou až do konce. Jen se do toho skutečně přidá ten hororový prvek, který se tam možná může jevit trochu navíc, mimo jiné i celkem předvídatelný.

Obálka anglického vydání.

Pokud už jste četli knihy „Po sezoně“ nebo „Red“, najednou budete mít pocit, že Ketchumova témata byla celkem obdobná, točila se kolem podobných míst, postavy byly ze stejných společenských vrstev, které byly postaveny do určitého konfliktu, a je velká pravděpodobnost, že se zde objevovali nějací divní vidláci. Kdyby se knihy „Po sezoně“ a „Red“ daly dohromady, vyjde z toho právě „Schovka“, i když bez psa. A samozřejmě je nutné připomenout, že „Schovka“ byla teprve jeho druhou knihou, „Red“ přišel na řadu až jako devátá, tedy devátá vydaná.

 

Hlavní postavou je Dan, který je i vypravěčem příběhu. Popisuje události, které se stali jednoho léta, když se do městečka někde v prdeli v Maine, které se jmenuje Dead River, přistěhovala banda mladých lidí se svými rodiči, zbohatlíci z Bostonu. Ale „Schovka“ není jako „Red“, tohle není příběh o konfliktu společenských vrstev. Naopak, je to o tom, jak se kluk z maloměsta z těmi zbohatlickými dětmi sblíží. I když kluk, ono už je mu dvacet. AS děcka z maloměsta už mají taky po pubertě.

Jack Ketchum

Vytváří se zde zajímavé přátelství a Dan se zaměřuje hlavně na to, aby představil Casey, dívku, do níž se zamiloval na první pohled, která mu učarovala a která byla dostatečně šílená, aby připravila něco, co je prezentováno ve druhé polovině knihy a vlastně i názvem románu. Jako kdyby si Jack Ketchum sto stránek připravoval půdu pro to, aby nějak dokázal ospravedlnit hru, kterou si mladí zahrají. Možná je to moc dlouhé, ale popravdě, ta první polovina mi přišla lepší. Pak je tu najednou zvrat, celkem očekávaný, pokud Ketchuma znáte, jenž už vede jen k drsnému závěru.

Obálka anglického vydání

Kniha „Schovka“ není špatnou knihou, ale je to spíš taková jednohubka, která vám rychle uplyne, potěší vás vykreslením postav, a pak by s vámi měla trochu zamávat, vzhledem k tomu, co se zde stane. Ale není to, něco, co by bylo nečekané, spíš je to něco, co do příběhu nutně nemusí sednou každému. Možná, kdyby člověk četl román v roce 1980, kdy vyšel původně, bylo by to něco trochu jiného, ale po čtyřiceti letech už je to jen dobře napsaná kniha s brutálním závěrem.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové knihy (vrazi, děti)


Přidat komentář