Jeepers Creepers (2001)

50%
V polích číhá něco, co má náklaďák, ale ještě ke všemu neskutečnou sílu, křídla a obrovskou chuť na lidské maso.

Jeepers Creepers

Jeepers Creepers

Německo, USA, 2001, 90 minut

 

Režie: Victor Silva

Scénář: Victor Silva

Hrají:

Gina Philips (Trish)

Justin Long (Darry)

Jonathan Breck (Creeper)

Patricia Belcher (Jezelle Gay Hartman)

 

Docela rád se vracím ke starším hororům, které jsem už kdysi viděl. Zhlédnout zrovna „Jeepers Creepers“ nebylo tak těžké, protože se jedná o jeden z těch hororů, které docela dost běžely v televizi. Pamatoval jsem si z filmu jen to monstrum, ale v hlavě mi uvízla i píseň, po které je snímek pojmenován. Je to taková ta skoro lidová, která se vám vetře do paměti a tam zůstane. A pak si prostě budete zpívat „Jeepers Creepers“ pokaždé, kdy uvidíte název filmu. I několik dní po tom, co ho zhlédnete.

 Co se skrývá v díře?

„Jeepers Creepers“ je klasickým hororem přelomu tisíciletí. Boom slasherů po úspěchu „Vřískotu“ dal tvůrcům a studiím naději, že i jejich slashery mohou být úspěšné. Snímku „Jeepers Creepers“ věřil třeba Francis Ford Coppola, který se ujal výkonné produkce. A on ten námět není špatný, stejně jako nejsou špatné některé scény, jež jsou opravdu děsivé, ale jako celek prostě film nefunguje, je zde příliš mnoho momentů, které jsou natolik otravné a nelogické, že vám mohou dojem znechutit.

 Zatím pořád nic nevidím!

Děj začíná jako road movie, kdy sourozenci Darry a Trish míří domů z univerzity. Je to mezi nimi trochu napjaté, ale je to jen takové sourozenecké škorpení. Problém nastane ve chvíli, kdy se na silnici objeví nebezpečné vozidlo. Že by něco jako Spielbergův „Duel“? Ale ne, tady půjde o něco jiného, což se ukáže ve chvíli, kdy jsou sourozenci svědky toho, jak řidič náklaďáku cosi odhazuje do roury. Že by to bylo tělo? Jako správní uvědomělí občané se to rozhodnou prozkoumat.

 Nebojte, děti, všechno bude v pořádku.

Postupně se zamotávají do událostí, které mají vést k tomu, že odhalí, co se děj a kdo je řidič náklaďáku. Logika dostává pořádně nakopáno do koulí, protože pro film je důležitější, že je místy docela cool a snaží se vypadat tajemně. Například paní, která se objeví, aby všechno vysvětlila, je až příliš doslovná a ubíjející. Líbilo se mi spíše komorní pojetí, kdy zde byli jen dvě postavy. Jak se počet osob trochu rozroste, už to není ono.

 Teď už je čas se bát.

„Jeepers Creepers“ je slasher, který je pro svou dobu tradiční, a to i se všemi svými nešvary. Gore je zde spíše slabší, hnusné, ale méně krvavé. Monstrum se ale vyloženě povedlo a je to jedno z těch, které rozhodně stojí za pozornost. Není se pak moc čemu divit, že došlo na pokračování a dokonce se chystá i třetí díl. Nejedná se však o sérii, která by měla ohromit. Prostě jen pobaví, pokud odhlédnete od těch prázdných míst.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (slasher, příšery, survival)


Přidat komentář