Ju-on: Za fainaru (2015)

20%
Tahle japonská série už by neměla moc narůstat.

Ju-on: Za fainaru

Japonsko, 2015, 90 minut

 

Režie: Masayuki Ochiai

Scénář: Takashige Ichise a Masayuki Ochiai

Hrají:

Airi Taira (Mai Shono)

Ren Kiriyama (Sota Kitamura)

Nonoka Ono (Reo)

Yurina Yanagi (Ao)

 

Japonci se rozhodli, že ze série „Ju-on“ udělají skutečně rozsáhlou hororovou ságu, která v současnosti čítá celkem devět filmů, a to počítám i crossover „Sadako vs. Kayako“. Já jsem ale skončil u původních čtyř japonských filmů, které mě dostaly, ale jejichž pokračování už mě tak nějak moc nezajímalo. Řekl jsem si však, že by bylo celkem fajn se k téhle japonské klasice vrátit a zjistit, jak se vyvíjela dál.

 Na řadu přijde i holčička.

Nešel jsem na to chronologicky, ale pustil jsem si, co jsem zrovna měl. A v tomhle případě to byl snímek „Ju-on: Za fainaru“ (v mezinárodní distribuci uváděn jako „Ju-on: The Final Chapter“), což je snímek, který navazuje na film „Ju-on: Owari no hajimari“ (v mezinárodní distribuci jako „Ju-on: The Beginning of the End“). Po několika minutách celkem snadno zjistíte, že ani není moc důvod se na další filmy ze série dívat.

 Toshio se naklonoval.

Film „Ju-on: Za fainaru“ je rozdělen do celkem osmi segmentů, které jsou poskládány různě tak, aby bylo trochu náročnější film sledovat. Tohle je i doména původních filmů. Sledujete osudy několika postav, které mají spojitost s démonem, jenž celou sérii provází. Nechybí tedy Kayako Saeki, ale ani malý Toshio, který se sem tam ukáže i s černou kočkou. Pocit déjà vu bude místy hodně silný.

 Opice na zádech.

Tenhle pocit déjà vu je silný i proto, že tvůrci v podstatě nedělají nic jiného, než doslovně opakují ty nejděsivější scény, které jste mohli v předchozích dílech série vidět. A to je skutečně tragédie, protože to, co sledujete, není nic jiného než vykrádání toho, co bylo již natočeno. A tak máte pocit, že to je jen další remake něčeho, co už samo bylo zremakováno původním režisérem, kterým je Takashi Shimizu.

 Se jí z toho křiku huba roztrhla.

„Ju-on: Za fainaru“ je ukázkou toho, že i japonský horor zabředl do stojatých vod a již není schopen nutně přijít s něčím novým. Staré dobré horory jsou jen opakovány, ale prostě už to nemůže mít takový efekt, jako to mělo před lety, kdy se první „Ju-on“ dostal i k nám. „Ju-on: Za fainaru“ je v podstatě jen marketingovým filmem, který vydělává na známém jménu. Ale do série nepřináší lautr nic.

 

Hodnocení: 20 %

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář