Julia (2014)

40%
Julia si tohle nezasloužila. A tak se pomstí.

Julia

USA, 2014, 95 minut

 

Režie: Matthew A. Brown

Scénář: Matthew A. Brown

Hrají:

Ashley C. Williams (Julia)

Tahyna Valentina MacManus (Sadie)

Jack Noseworthy (Dr. Sgundud)

Joel de la Fuente (Dr. Lin)

 

Někdy si říkáte, proč jsou některé filmy vlastně do ranku hororu řazeny. A přesně tohle jsem měl a mám se snímkem „Julia“. Já docela chápu, že celková premisa tohoto filmu je děsivá, nepříjemná, hrozná, ale na druhou stranu jde o celkové vyznění filmu, a to mi prostě jako hororové nepřijde. To mi přijde spíše jako experimentálně depresivní thriller, což se přece jen horor nerovná.

 Julia ve vaně.

Když máte v hororech znásilnění, většinou se dočkáte exploatace, která vám dá jasně vědět, že tohle je hnusný akt, kdy jenom ze sledování toho, co se děje, se vám dělá nevolno a je vám nepříjemně. „Julia“ šla jinou cestou a rozhodla se o explicitnost minimální, tedy alespoň během toho znásilnění. V průběhu filmu už se najdou i scény, které explicitností křičí víc. Ale křičí pořád hodně potichu.

 Julia ve vaně ještě jednou.

Já vím, že se říká, že někdy je méně více, ale nemyslím si, že to v případě tohoto snímku platí. Ano, je zde jedna skvělá scéna, která je hnusná i díky tomu, že vidíte jenom náznaky, ale zároveň zde uvidíte i skutečný hnus. A já si myslím, že je silnější právě díky tomu, že je výrazně explicitnější, tedy ve srovnání s tím, co se do té doby děje. V tu chvíli se mi film zamlouval a měl na mě požadovaný efekt.

 Julia mimo vanu.

Horor „Julia“ je tedy vlastně takovým moderním a jiným nástupcem „I Spit on Your Grave“. Anebo také takovou americkou, depresivně temnou verzí filmu „Pasti, pasti, pastičky“. Není to tak nápadité jako prvně jmenovaný a není to ani trochu zábavné, jako druhý jmenovaný film. „Julia“ je primárně filmem, který na vás má působit obrazem, kamerou, střihem, podivnou atmosférou. Ale ne dějem, ne příběhem, ne postavami.

 Julia mimo vanu ještě jednou.

„Julia“ je snímek, u kterého máte pocit, že se tvůrci strašně snažili pojmout látku nějak jinak, udělat dojem temnotou a všudypřítomnou depresí, ale nějak se pozapomnělo na ostatní faktory. Já mám rád spíše dějotvorné snímky a on v konečném důsledku není film „Julia“ nic jiného než další film o pomstě, který vlastně nic nového nepřináší. Z tématu se rozhodně dá vytřískat víc.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář