Killer Escape

70%
Útěkové adventury patří mezi velmi oblíbené indie žánry. Většinou nejsou náročné na grafickou stránku, mají přímočarý děj a s málem se dá vytvořit skvělá atmosféra.

Killer Escape
Vydaly Psionic Games v roce 2012

 

Je zřejmé, že dnes o žádné Shakespearovské drama nepůjde, jednodušší příběh snad ani vymyslet nelze. Hráč se ocitne v kůži zajatce, kterého drží šílený zabiják v podzemní kobce. Se slibem, že se brzy vrátí a pak si na něm smlsne, ho zanechá o samotě. Cíl je jasný. Najít cestu ven dřív, než se objeví znovu. Při pátrání po cele narazí na ukryté předměty a na lístečky se vzkazy od předešlých vězňů, které obsahují vystrašené záznamy o sadistickém zacházení, ale které také poradí, jak odsud pryč. Na většinu věcí si však musí hlavní postava stejně přijít sama.

První vrahounova chyba.

Jde o tzv. „point & click“ adventuru, pro kterou je typické luštění hádanek, hledání předmětů a manipulace se zařízením budovy, kdy vše ovládáte pouze myší. Hra trvá při rychlém postupu, za předpokladu, že vše klapne na první pokus, nějakých dvacet minut. Časové skóre lze zaznamenat do databáze a porovnávat s ostatními hráči. Při každém procházení mohou být věci uloženy trochu jinak, takže i při opakovaném hraní pro co nejlepší, tedy nejrychlejší limit, tu funguje jistá variabilita. Každou místnost je třeba důkladně prohledat, i nejasné poznámky načmárané na zdi mohou být klíčem k vyluštění zapeklité situace, věci mohou být schované v pavoučích sítích anebo, což je obzvlášť chuťovka, v mrtvých krysách. Abyste na hru jen tak nezapomněli, přidal autor i bezva lekací moment a závěr, který naznačuje, že by mohlo přijít pokračování. A pokud by měl někdo problémy rébusy rozluštit, k dispozici je kompletní videoprůvodce.

Zpráva od předchozí oběti.

Jako klasický představitel žánru vychází „Killer Escape“ z  interaktivních obrazovek, které se načítají podle toho, jak postupujete. Grafika je na velice slušné úrovni a nezbytné cákance krve, zrezivělé okovy, stísněnost a časový pres patří mezi standardní hororové rekvizity, stejně jako zabiják schovaný za maskou. Nad úroveň podobných hříček se tato vyškrábala díky profesionálnímu přístupu a pokusu o oživení prostého děje příběhem. Nepřítel není jen figurkou, která má vystrašit, časem zjistíte i co stojí za jeho porouchanou myslí. Jde o trochu klišovité psychologické drama, ale přeci jen hře dává trošku jiný rozměr, než pouhý bezhlavý útěk před bezejmenným maniakem.

Co dobrého máme v konzervě se psím žrádlem?

Tvůrci nezávislých her mají oproti velkým komerčním firmám spoustu handicapů, obzvlášť ve finančním zajištění. Přitom nemusí jít vždy o amatéry. Autor „Killer Escape“, který pochází z Velké Británie a který se pohybuje v hráčské komunitě pod pseudonymem Psionic, se živí jako 2D a 3D grafik. Na svém kontě má skoro třicet flashových her a všechny, včetně této, která vyšla před čtvrt rokem, jsou plně jeho autorským dílem - vymyslel a naprogramoval výtvarnou stránku, scénář i zvukovou složku. Velkou část z nich tvoří právě adventury založené na útěku z nebezpečné situace. V jedné pátráte ve strašidelném starém domě, jindy utíkáte z polární stanice, která jakoby vypadla z „Věci“ Johna Carpentera, pak ze záhadné laboratoře, kde jste byli zjevně objektem podivných experimentů. Tyto kratičké hry s hororovými prvky rozhodně stojí za pozornost a všechny jsou zdarma k dispozici na Psionicově webu.

Požadavky
Windows/Mac/Linux

Hororové hry (gore, mučení, hnus, survival, vrazi)


Přidat komentář