Kingdom of the Spiders (1977)

40%
Klasické ekologické béčko ze 70. let, které není nějaký zázrak, ale rozhodně existují mnohem horší snímky. Potěší přítomnost Williama Shatnera.

 

Kingdom of the Spiders

USA, 1977, 97 minut

 

Režie: John „Bud“ Cardos

Scénář: Richard Robinson, Alan Caillou, Jeffrey M. Sneller a Stephen Lodge

Hrají:

William Shatner (Dr. Robert 'Rack' Hansen)

Tiffany Bolling (Diane Ashley)

Woody Strode (Walter Colby)

Lieux Dressler (Emma Washburn)

 

„Kingdom of the Spiders“ je příšerný film. Jenže je to jeden z těch příšerných filmů, které se vám budou líbit. Klasické béčko, které je plné klišé, jež vám budou připadat otravná, ale zároveň si řeknete, že není špatné vidět něco ze staré béčkové, skoro až televizní školy, kde to sice brali vážně, ale neměli dost peněz, a tak dělali, co uměli a co jim jejich producenti dovolili.

Pavouci si prostě hoví.

Film nevyniká obsazením skvělých herců, i když v hlavní roli se tu přece jen se známou tváří setkáme. Tou známou tváří je William Shatner, který se proslavil díky své roli kapitána Kirka v původní sérii „Star Trek“. Zde si zahrál čestného a spravedlivého důstojníka, který nejde daleko pro ránu, když je potřeba, ale pravda a spravedlnost pro něj vždy byly nejdůležitější. Podobně je tomu i v případě Racka Hansena ve snímku „Kingdom of the Spiders“. William Shatner má holt obličej na správňáky, a jak ukázal, seděla by mu i role správňáckého kovboje.

Pavouk archeolog - objevil mumii.

Rack Hansen není úplně prázdnou postavou, která by neměla žádnou minulost a žádná tajemství. Hned z prvních scén se dovídáme, že měl nějaké problémy, sám vychovává dceru a navíc se musí vyrovnávat se skutečností, že se do něj zamilovala milenka jeho bratra. I přesto, že je bratr po smrti, má Rack až příliš mnoho cti a hrdosti, než aby s ženou cokoli měl. Ale to vlastně vůbec nevadí, protože do městečka přijíždí Diane Ashley, specialistka na arachnidy (pavouky a jím podobné), kterou povolal sám Rack, když poslal do laboratoří vzorky jedu, které odebral na místě, kde se to jen pavouky hemží. Na jedné farmě byla zabita kráva, a to právě přerostlými pavouky, kteří doslova vylézají ze země.

Ti pavouci už se dostanou vážně všude.

Nejprve se zdá, že situace je v pořádku, ale najednou se začne množit pořád víc a víc pavouků, kteří se rozlézají všude a jejich jed je najednou silnější, než býval. Že těch pavouků je skutečně hodně, to je rozhodně deviza filmu. Nešetřilo se s nimi. Přesto je film docela slabý, hlavně první polovinu, ale ani v druhé neoslňuje. Kdyby nebylo závěru, není moc, o čem mluvit. „Kingdom of the Spiders“ totiž není nic jiného než ekologickou agitkou. DDT bylo chemikálií, která se používala na hubení škůdců. Jenže může mít podle všeho i další účinky. Mění pavouky na ještě smrtonosnější. Až příliš zřejmě se film snaží upozorňovat na to, jaké problémy jsou chemikáliemi způsobeny. Moc ekologické, klidně by to mohli pouštět aktivistům jako náborové video.

Trochu drsnější pusa na tvář.

„Kingdom of the Spiders“ hodně připomíná takové snímky jako „Chřestýši“ nebo „Arachnofobie“, jen se všechno bere až příliš vážně a pro humor není místo. Co pro mě osobně ale posouvá snímek mnohem výš, to je zmiňovaný závěr. Docela jsem se během filmu nudil a v posledních minutách jsem si říkal, že už to má končit, tak jak to sakra chtějí uzavřít? Očekával jsem naprosto klasický happy end, ale musím říct, že jsem byl hodně překvapený. Neříkám, že vám závěr vyrazí dech, ale je dobrý. Za to ale snímek nestojí. Je strašně umělý, nepřirozený a dialogy prostě váznou, i když se scénáristé snaží o hloubku. Film, jako kdyby se zastavil v 50. letech, ale postrádá to správné kouzlo.

 

Hodnocení: 40%

Hororové filmy (příšery, béčka, zvířata)


Přidat komentář