Konkurito (2004)

70%
Hodně drsný příběh jedné studentky, který vychází ze skutečné události.

Konkurîto

Japonsko, 2004, 90 minut

 

Režie: Hiromu Nakamura

Scénář: Jôji Atsumi a Hiroshi Kanno

Hrají:

Katsuya Kobayashi

Miki Komori

Masanori Machida

Kensuke Mano

 

Některé příběhy na vás dovedou zapůsobit., i když nechcete. Na některé příběhy se raději ani nechcete dívat, aby na vás nezapůsobily. Snímek „Konkurito“ je přesně jedním z takových. Jeho překlad do češtiny je „Beton“, což odkazuje na něco, jež je pointou celého příběhu a v podstatě se ve filmu ani moc nevyskytuje. Hlavně jde totiž ve filmu o něco jiného – o člověka. Ono jde vždycky o člověka.

 Že by nějaká samohonka?

Honza Vojtíšek už několikrát pronesl památnou větu. Budu jeho myšlenku parafrázovat: Je jedno, co je zrovna skutečným děsem v hororu, protože tím největším zlem je vždycky člověk sám. A když se podíváte na snímek jako „Konkurito“, musíte mu dát za pravdu. Člověk je skutečně zlo a přenáší tohle zlo na jiné, nevinné osoby. Když si uvědomíte, jaké podoby to zlo má – ne že může mít, ale má! – tak je vám z toho hodně smutno.

 Tady čicháme všichni.

Příběh se točí kolem skupinky mladíků, kteří si užívají života hodně zvláštním způsobem. V podstatě by bylo možné hledat návaznost s chlapci z „Mechanického pomeranče“. Násilí je pro ně něco normálního, respektive zjišťují, že není až takový problém někomu ublížit. A jak postupně zkoušejí víc a víc, tak nakonec dojdou až tak daleko, že unesou jednu mladou dívku. Samozřejmě ne ze srandy, ale proto, aby ji znásilňovali, mlátili, no prostě dělali s ní všechno, co je napadne.

 Ne, opravdu se k ní nechovají hezky.

Film „Konkurito“ je natočen podle skutečné události, což samo o sobě není zárukou kvality, ale byl natočen tak, aby měl na diváka potřebný efekt. A to rozhodně není něco pěkného, na co by s dobře koukalo. Násilí zde není extra explicitní. Naopak, tvůrci se drží v pozadí. O to je výsledek horší. Dopadá na vás tíha toho, co dívka prožívá a je vám z toho hodně nepříjemně. Tohle je film, který vás donutí si uvědomit – zopakovat – že s lidstvem je něco hodně špatně.

 Až příliš dobrá maska...

Můžeme si namlouvat, že tohle jsou jen jedinci, kteří páchají zlo, že tohle je jenom film, jenže oni se tyhle věci stejně dějí i v reálu a denně je slyšíte ze zpráv, protože nic jiného ani zprávaře nezajímá. Zprávy se musí prodávat a násilí prodává dobře. Tenhle film se snaží alespoň trochu o pochopení toho, co se stalo a prezentuje bez obalu, jaké jsme zrůdy, aniž bychom si to v některých případech uvědomovali. Filmařsky to není dokonalé, ale výpověď snímku je pro mě silná.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (mučení, vrazi)


Přidat komentář