Kožená tvář III (1990)

50%
Nemůžu si pomoct, ale série "Texaský masakr motorovou pilou" mě prostě nechává chladným.

Kožená tvář III

Leatherface: Texas Chainsaw Massacre III

USA, 1990, 85 minut

 

Režie: Jeff Burr

Scénář: David J. Schow podle postav Kima Henkela a Tobea Hoopera

Hrají:

Kate Hodge (Michelle)

Ken Foree (Benny)

William Butler (Ryan)

Viggo Mortensen (Eddie „Tex“ Sawyer)

 

Tobe Hooper svou sérii opustil a nepodílel se na třetím dílu ani scenáristicky a ani režisérsky. Nepodílel se na snímku ani producentsky, což je možná trochu zarážející v tom smyslu, že si v podstatě nijak nepohlídal postavy a vývoj. Bylo tedy potřeba najmout nového režiséra, kterým se stal Jeff Burr, jenž už v té době měl za sebou poměrně dobré snímky „The Offspring“ a „Otčím 2“. Pokračování různých sérií pak mají v jeho filmografii poměrně důležitou roli.

 No, tentokrát není tak moc hodný.

Nemyslím si, že změna režiséra a obecně tvůrčího týmu, sérii nějak výrazně prospěla, na druhou stranu se ani nedá říct, že by jí nějak zásadně ublížila. Jednoduše došlo k tomu, že se natočilo celkem průměrné pokračování známé série, pokračování, které ale má ten problém, že nemá moc čím zaujmout, a tak jen používá Sawyerovic rodinu k tomu, aby se opět vraždilo.

 Povedené příbuzenstvo.

Dvojice jede na výlet přes Ameriku a zastaví se v místech, kde jim nebude přáno v klidu pokračovat. Setkají se s Texem, kterého hraje Viggo Mortensen, a jak jinak, hraje skvěle. Až později se dvojice dovídá, že Tex patří k Sawyerovic rodině. Právě rodina a její členové jsou tím nejlepším na celém filmu, hlavně pak malá holka, která je prostě bizarně úchvatná. Té se nedá nic vytknout a je skvělá. Zbytek osazenstva je tak trochu tradiční a není na nich nic specifického.

 Ale pořád je to hezoun.

Snímek „Kožená tvář III“ je opět trochu vývojem v sérii a je to dáno tím, že se zde více projevuje černý humor, který je například právě ve scénách s malou holkou, anebo ve chvíli, kdy Leatherface dostane novou motorovou filmu. To je asi nejvíc cool scéna celého filmu. Jinak jen klasický boj o život, který není ničím závratně jiný a přesvědčivý. Je to špinavé, je to krvavé, je to trochu hnusné, ale nemůžu si pomoct, tohle se prostě očekávalo a v ničem to nepřekvapilo.

 Tahle holka je hodně děsivá.

Třetí díl série „Texaský masakr motorovou pilou“ považuji za o něco lepší než Hooperův druhý díl, který mě prostě nebavil. Tohle je klasický survival s černým humorem, což je něco co docela dobře funguje. Snímek nepřekvapí, ale herecké výkony jsou takové, aby vás neodradily. Je to ten film, který nenadchne, ale stejně tak ani nezhnusí jen dívání se. To průměrné hodnocení tady sedí nejlépe.

 

Hodnocení: 50 %

Vaše komentáře

Adam Peňáz
Asi nejprůměrnější díl série (ale ne nejhorší). Viggo Mortensen je asi jediné co mi z filmu utkví delší dobu. Už vůbec neřeším věci jako 'Jaktože Leatherface žije?' 'Kde se pořád berou další členové té buranské rodiny?' a vůbec návaznost na předchozí filmy. Absenci napětí, logiky, atmosféry či dokonce děsu teprv ne. Ale ten odlehčený černý humor tu taky nefunguje (tak jako ve dvojce), takže nedosahuje ani na jeden z předchozích filmů, z nichž každý měl přednosti někde dost jinde, ale byly pro mě osobně srovnatelně dobré. I když nebudu srovnávat, trojka ani sama o sobě prostě není moc zábavná, takže ani na to guilty pleasure to není. Další díl je sice ještě o dost horší, ale pamatovat si ho přesto/proto budu déle (krásná vizitka, že? :) )
Adam Peňáz 27.09.2016 21:26:26 Reagovat Přidat nový komentář
HOROR WEB
Pěkné doporučení, proč se na film dívat i nedívat :-) Ale je fakt, že já si pamatuji také jen Vigga.
HOROR WEB 28.09.2016 07:58:19 Reagovat Přidat nový komentář
Adam Peňáz
To už asi mluví samo za sebe :)
Adam Peňáz 28.09.2016 12:05:07 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (slasher, béčka, vrazi, komedie)


Číst komentáře