Krev z hrobky mumie (1971)

55%
Konečně mumie, která je alespoň trochu zábavná. A sexy.

Krev z hrobky mumie

Blood from the Mummy's Tomb

Velká Británie, 1971, 94 minut

 

Režie: Seth Holt a Michael Carreras

Scénář: Christopher Wicking podle příběhu Brama Stokera

Hrají:

Andrew Keir (Fuchs)

Valerie Leon (Margaret / Tera)

James Villiers (Corbeck)

Hugh Burden (Dandridge)

 

Jasně, že bylo potřeba přijít s ještě něčím trochu jiným, aby byla mumií série od Hammeru životaschopná. Jak se ukázalo, není to tak jednoduché, protože ani snímkem „Krev z hrobky mumie“ se nakonec série nezachránila a film se stal posledním v celé sérii. Hammer už se dál mumii nevěnoval a raději peníze vkládal do Frankensteina a do Draculy, kteří měli přece jen delší životnost.

 Další hledači...

Čtvrtý film s mumií se zaměřuje – konečně – na postavu, která není jen mužská, ale mumie, která se zde objevuje, je mumií královny. A samozřejmě, že to není mumie ledajaká, ale královna byla podle všeho pěkně temnou dámou, která se zajímala o to, jak mluvit s mrtvými. A možná, jak už to tak v hororech bývá, je tohle schopnost, která se projeví i po její smrti, kdy už by neměla vládnout ničím.

 Ženská mumie vpadá k nakousnutí.

Na začátku tak standardně sledujeme scénu z Egypta, kde je královna mumifikována. Není to úplně krvavé, ale v tohle filmu je vidět, že 70. léta jsou období, kdy se Hammer tolik nebál a je zde pár docela hnusných scén, na svou dobu a na britskou produkci celkem drsných. Z Egypta se ale rychle přesouváme do současnosti, kde je mumie převezena do Londýna a dcera muže, který celý projekt zajišťuje, má dostat rubínový prstem, který princezna nosila. Asi ani nepřekvapí, že prsten je nositelem moci princezny.

 Důvod proč na film koukat.

Navíc dcera tohoto džentlmena je až překvapivě podobná oné královně, která byla mumifikována. Takže zde bude asi nějaká hlubší spojitost. Na tomhle filmu je krásné, že se zde v podstatě žádná hnusná mumie neobjeví, všechno je tak nějak v tomhle smyslu statické, ale přitom zde máte scény, které jsou neskutečně děsivé a které vás dovedou na chvíli ohromit. Netvrdím, že si je budete pamatovat do smrti, ale v danou chvíli fungují.

 Je to nebezpečné.

Nevím, jestli je to z nostalgie nad tím, že se „Krev z hrobky mumie“ stalo posledním filmem série, anebo proto, že je v hlavní roli krásná žena, ale jednoduše mě snímek „Krev z hrobky mumie“ ze všech čtyř mumiích filmů od Hammeru bavil nejvíce. Přišel mi nejvíce děsivý, nejvíce krvavý, což nutně nerovná se horor, ale v tomhle případě ano, no a navíc to ještě bylo sexy. Za mě poprvé u mumie od Hammeru nadprůměr.

 

Hodnocení: 55 %

Hororové filmy (příšery)


Přidat komentář