Kyselý dech (2016)

70%
Lukáš Bulava a jeho tým přišli se zajímavým kraťasem.

Kyselý dech

ČR, 2016, 36 minut

 

Režie: Lukáš Bulava

Scénář: Lukáš Bulava

Hrají:

Zuzka Blahutová

Viki Pekalová

Alan Kocůrek

Martin Trudič

 

Lukáš Bulava už je celkem zkušený amatérský filmař, a tak nevím, jestli je potřeba jeho filmy označovat jako amatérské. To, co předvádí v o něco více než půlhodinovém filmu „Kyselý dech“, je přece jen už celkem profesionální, alespoň v některých ohledech, že to třeba i v tom, co standardně vidíte v kině, nenajdete. Tedy samozřejmě v rámci české produkce. Ale co si budeme povídat, gore je tu hodně dobré i v porovnání s nezávislou americkou produkcí.

 Hlavně vše natočit.

Nechci tvrdit, že je film „Kyselý dech“ naprosto skvělý, protože není, ale má svoje velmi světlé stránky. Ale k tomu méně světlému: Když se podíváte na scénář, nemusíte z něj být odrovnaní. Sledujeme dvě sestry, jak se snaží natočit vlastní horor, ale ono se to trochu zvrtne. Lukáš se pak do celkem krátké stopáže snažil narvat slasher, torture porn a také revenge. Nebo pokusil, ono se se mu to vlastně povedlo, jen dějově to prostě nevyčnívá.

 Krumpáč je vděčná zbraň.

Co také nevyčnívá, jsou herecké výkony. To, co předvádí představitelky sester Červeňákových, je prostě takové... hodně nezávislé, a nepřesvědčilo mě to ze začátku o tom, že stojí za to se na film podívat, i když je vidět že se jedná o celkem podařený tribut klasickým hororům, které se u nás šířily na VHS. Tohle je fajn, navíc i v kontrastu s nesmírně dobrou vizuální stránkou, kdy je vidět, že Lukáš má k dispozici kvalitní techniku.

 Všechno začíná v půjčovně.

Co ale musím nejvíce vyzdvihnout, to je gore. Nebudu tvrdit, že se tady vnitřnosti rozvěšují v každém záběru, ale lidé zde umírají násilnou smrtí, a třeba takové zaražení krumpáče do hlavy je zachyceno naprosto skvěle. Tady už je vidět i to, že se podařilo skvěle zvládnout střih, jenž trikovým scénám nesmírně pomáhá. Díky nim celý film funguje tam, kde měl fungovat nejvíce.

 Lukáš Bulava v akci.

„Kyselý dech“ je ukázkou toho že i v „amatérských“ podmínkách je možné natočit dobrý film, respektive film, který v sobě má dobré prvky. Že herci přehrávají/nehrají, to je jedna věc, s tím se člověk musí smířit, ale daří se filmu excelovat v jiné rovině, která je pro film také důležitá. Lukáš Bulava udělal další velmi dobrý krok na své cestě hororem a lze mu jen přát, aby měl příště i lepší scénář.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (slasher, vrazi)


Přidat komentář