La maldición de la bestia (1975)

60%
Paul Naschy mě svou tvorbou zaujal.

La maldición de la bestia

Španělsko, 1975, 94 minut

 

Režie: Miguel Iglesias

Scénář: Paul Naschy

Hrají:

Paul Naschy (Waldemar Daninsky)

Mercedes Molina (Sylvia Lacombe)

Silvia Solar (Wandesa)

Gil Vidal (Larry Talbot)

 

Přiznám s, že Paul Naschy je osobnost světového – nejen španělského – hororu, kterou teprve objevuji, protože jsem skutečně mnoho filmů s ním neviděl. Paul Naschy byl ale zajímavou osobností, především proto, že si většinou mnohdy i scénáře, což není na hororovou ikonu vůbec špatné. Kolik amerických ikon by tohle mohlo říct? Nejinak je tomu v případě snímku „La maldición de la bestia“.

Co se skrývá v tajemné jeskyni?

Španělský horor „La maldición de la bestia“ je v mezinárodní distribuci uváděn pod mnoha různými názvy, jako jsou třeba „Horror of the Werewolf“, „Hall of the Mountain King“, „Night of the Howling Beast“, „The Curse of the Beast“ anebo také „The Werewolf and the Yeti“. Na jeden film je to skutečně hodně pojmenování a všechny k němu sedí a dostatečně ho popisují.

Že by příšera?

Z těch jednotlivých názvů je skoro možné si sestavit i příběh tohoto filmu. Ale nebojte, ono je to ještě divnější, než to vypadá. Waldemar Daninsky (Paul Naschy) je dobrodruh, který se přidává k expedici, jež směřuj do Himalájí, aby zde objevila Yettiho. Jak se ale ukáže, Waldemar musí místo Yettiho nejprve objevit dvě krásné ženy, které se skrývají nedaleko buddhistického chrámu.

A kanibalské nymfomanky.

Ty dvě jsou démonické nymfomanky, které si z Waldemara udělají svého sexuálního otroka. Ano, evropské horory se nebály pracovat se sexualitou a nahotou, a Paul Naschy už vůbec ne. Myslím, že si to dost užíval. Aby toho nebylo málo, tak démonické nymfomanky promění Waldemara ve vlkodlaka, a to vlastně jen proto, aby to mohlo vést k finálnímu dětinskému souboji.

A příšera.

Snímek „La maldición de la bestia“ je krásnou ukázkou určité hororové naivity, s kterou byly filmy někdy natáčeny. Bojové scény jsou zde spíše úsměvné, i když se herci očividně snažili. Podobné je to s maskami, ale celé to stejně má takovou zvláštně krásnou atmosféru, je zde vidět snaha a úsilí a to, že tvůrce bavilo takový film točit. A nějak se to přeneslo i na mě a já se bavil.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (příšery, béčka, survival, vrazi)


Přidat komentář