Lovci čarodějnic (1968)

70%
"Lovci čarodějnic" jsou filmem, kterým na sebe upozornil Michael Reeves, který bohužel neměl víc času, aby v podobně dobrých filmech pokračoval.

 

 

Lovci čarodějnic

Witchfinder General

Velká Británie, 1968, 86 minut

 

Režie: Michael Reeves

Scénář: Tom Baker, Michael Reeves a Louis M. Heyward podle románu Ronalda Bassetta a básně Edgara Allana Poa

Hrají:

Vincent Price (Matthew Hopkins)

Ian Ogilvy (Richard Marshall)

Rupert Davies (John Lowes)

Patrick Wymark (Oliver Cromwell)

 

Michael Reeves byl obrovskou nadějí britského hororu. Stačí jeden pohled na film „Lovci čarodějnic“ a člověku je hned jasné, že to myslel hodně dobře. Ale co má člověk dokázat, když je mu na Zemi vyměřeno pouhých pětadvacet let? Přesto dokázal dost. Michael natočil celkem čtyři filmy, kdy právě „Lovci čarodějnic“ jsou tím nejznámějším. Čarodějnictví jej fascinovalo, což je ve filmu ukázáno s velkou silou, a to i přesto, že vizuální stránka se nedochovala do podoby, která by byla úplně dokonalá. Holt kvalita obrazu je prostě někdy problém.

Legenda ve své slavné roli. Je prostě impozantní.

Michael Reeves měl pro film ještě jedno velké štěstí – podařilo se mu spolupracovat s Vincentem Pricem, což rozhodně posílilo vyznění celého filmu. Legendární Price je opět v plné formě a dokazuje, že záporné postavy jsou mu blízké a že se s nimi za celou svou kariéru dobře sžil. Jeho hlas je tím, při kterém vás bude mrazit, jeho chování je přesně takové, jaké byste od inkvizitora čekali – je to jen sebestředný hajzl, který pod rouškou pobožnosti využívá svého jedinečného postavení.

Film má docela dobré efekty. Upalování je jedním z nich.

Inkvizice je pro mě osobně tématem, které mě zajímá – obecně fanatismus je něco, co si vždy rád přečtu nebo na co se podívám. Z toho by se totiž lidé měli učit. Měli by se učit, co víra dokáže, jak je zvrácená, když je v rukou institucí, jako je církev, anebo skupin, které prosazují víru silou. „Lovci čarodějnic“ nám představují Anglii, kde je čarodějnictví potlačováno silou. Scény, kde jsou čarodějnice nebo čarodějové vražděny, jsou skutečně silnými, hlavně díky své syrovosti. Co dojem kazí, jsou záběry z kamer, které jsou rozostřené, zvuková stopa je pokažená. Film ale díky tomu ztrácí velmi málo.

Mladého, nadějného a předčasně zemřelého tvůrce Michaela Reevese jsem si nemohl odpustit.

„Lovci čarodějnic“ nejsou snímkem objevným. Je to vlastně příběh o mladíkovi, který se chce pomstít na inkvizitorovi, jež využil jeho milovanou k vlastnímu potěšení. To vše je však dokresleno dokonalým znázorněním doby, a to i s nižšími finančními prostředky, jaké měli tvůrci k dispozici. Věříte jim čas, místo i lidské chování, kostýmy jsou naprosto věrohodné, stejně jako chování lidí, kteří přihlížejí popravám. Ti nejbližší truchlí, prosí o milost, ti ostatní se dívají, skoro s potěšením v očích.

Rodinka je zatím šťastná.

Jestli vám můžu trochu kecat do toho, na co se máte dívat, podívejte se na „Lovce čarodějnic“, podívejte se na to, kam nás víra zavedla, a uvědomte si, jací vlastně jsme a čeho všeho jsme schopni. Třeba pochopíte, čeho se vyvarovat a možná najdete zase lásku k bližnímu. Teda to je věta. Prostě se podívejte na „Lovce čarodějnic“, užijte si silný příběh, skvělého Vincenta Price a vzdejte hold Michaelu Reevesovi, který měl příliš málo času, než aby dokázal trochu víc.

 

Hodnocení: 70%

 

Hororové filmy (mučení, satan)


Přidat komentář