Luz (2018)

40%
Podivná rekonstrukce toho, co se Luz stalo.

Luz

Německo, 2018, 70 minut

 

Režie: Tilman Singer

Scénář: Tilman Singer

Hrají: Luana Velis, Johannes Benecke, Jan Bluthardt

 

Německý snímek „Luz“ je ukázkou toho, co je určeno pouze pro omezený počet diváků, a to nikoli proto, že by se jednalo o snímek natolik znepokojující například tím, jaké násilí je v něm zobrazováno, ale je to jednoduše dáno tím, že tohle je snímek velmi artový, což nesedne každému. Mně to vyloženě nesedlo, i když nějaké aspekty filmu bych rozhodně vyzdvihl.

Proč tam má zpětné zrcátko?

Hned na začátku máme pocit, že je všechno nějaké divné. Je to dáno tím, že je zde statická kamera a záběry jsou velmi pomalé, kamery v podstatě zabírá v reálném čase to, co se děje. Tedy alespoň v úvodu filmu. Pak už je to přece jenom trochu zběsilejší, i když rozhodně se nezbavíme dojmu, že tohle je film, který měl hodně umělecké ambice a o ty mu šlo především.

Divný pán.

Hned na začátku snímku se seznamujeme s Luz, která v podivně snovém stavu vstoupí na policejní stanici. V další scéně poznáváme doktora Rossiniho, který se seznamuje s Norou. Ta ho svede a dělá s ním... divné věci. Pak je Rossini přivolán na policejní stanici, aby pomohl Luz. A začíná podivná rekonstrukce, která je středobodem celého filmu. A graduje podivně psychedelicky.

Hezká holka.

Rekonstrukce probíhá tak, že se Luz v podstatě mění v mima a přímo ve velké hale, která připomíná letištní čekací halu, prezentuje to, co se stalo. Tohle je část, která je kouzelná, a to díky hlavní představitelce. Na Luaně Velis je prostě něco, co vás okouzlí, něco, pro co si vás uhrane. A to byl také důvod, proč jsem snímek dokoukal, i kdy mě vlastně dějově vůbec nebavil.

To je polibek.

Německý snímek „Luz“ je ukázkou artového hororu. Jasně, je v něm určitá atmosféra, ale ta není dána tím, že by se mělo ve filmu objevit něco hororového, ale je dána tím, jak je celkově podivně snímek natočen. Dovedu si představit, e se tohle promítá v artových kinech a najde si to svoje diváky. Jako hororový fanda ale nejsem nijak extra nadšený. Prostě takový filmový experiment s vizuální formou.

 

Hodnocení: 40 %

 

Bleskovky (mysteriózní)


Přidat komentář