Mais ne nous délivrez pas du mal (1971)

80%
Jeden z klasických francouzských hororů, který vás rozhodně nenechá klidnými.

Mais ne nous délivrez pas du mal

Francie, 1971, 102 minut

 

Režie: Joël Séria

Scénář: Joël Séria

Hrají:

Jeanne Goupil (Anne)

Catherine Wagener (Lore)

Gérard Darrieu (Émile)

Michel Robin (Léon)

 

Francouzský film z roku 1971. Tohle nevypadalo na první pohled vůbec špatně. A nakonec, nevypadalo to vůbec špatně ani na pohled druhý. Někdy je prostě dobře, když k filmu přistupujete bez jeho předchozí znalosti. O to více pak budete překvapeni tím, co sledujete a samozřejmě také tím, co se před více jak čtyřiceti lety natáčelo. „Mais ne nous délivrez pas du mal“ (v angličtině také uváděné jako „Dont Deliver Us from Evil“) je nečekaně silným, lidsky děsivým snímkem.

Taková roztomilá holka!

V hlavní roli jsou dvě nezletilé dívky, možná trochu rozpustilé, ale proč by ne, když si je jejich rodiče rozmazlili. Chodí na internátní školu, kde se malinko – i trochu víc – nudí, a tak je napadají různé kratochvíle. Běhat kolem, tropit nějakou tu neplechu, smát se, uctívat satana. Je to spíše ze žertu, ale on ten žert najednou přechází ve skutečné činy. Trápením kočky to začíná, mrtvým ptáčkem pokračuje. To však ještě ani zdaleka není konec. Ani zdaleka.

Hodně si zahrává.

Obě představitelky, v době, kdy byl film natáčen, již byly plnoletými, ač na to moc nevypadají. Jsem si jistý, že naprosto záměrně. Autor – Joël Séria – potřeboval mladé, skoro nevinné dívky, aby vytvořil ten odvěký kontrast mezi krásným a hnusným, mezi dobrem a zlem. Podařilo se mu to skvěle a o to silněji činy, které dívky vykonávají, na diváka zapůsobí. Jsou holky zlé? Anebo je to skutečně jen jejich rozmar? Na první pohled to není poznat a závěr si musíte udělat sami. Jak film postupuje, je mnohem komplikovanější se přiklonit na jednu ze stran.

Prostě neviňátka.

Joël Séria se nepředváděl. Nepotřeboval skvělé efekty, nepotřeboval vyhřezlé vnitřnosti, spokojil se s klidnou, statickou kamerou, která se nepohne ani ve chvíli, kdy by většina lidí již zrak odvrátila. Dívky si hrají, hrají si jako děti, které mají zvířátko a poznávají moc, kterou nad ním získaly. Jenže od zvířátka je krátká cesta k něčemu většímu. Je to obžaloba společnosti? Je to moralizování? Předzvěst posledního soudu? To nechám na vás, jak budete film a chování dívek vnímat. Rozhodně vás ale nenechá klidnými. Tohle je film, který si budete pamatovat.

Určitě je to jen koberec a nic v něm.

Séria je nemilosrdný a právě z této nemilosrdnosti vznikl dobrý, i když nelaskavý film. Není to pokoukání pro každého, a to se rozhodně nejedná o nějakou zrůdnost jako rádoby snuff. Jak říkám, žádná krev, jen brutalita lidského chování k neúctě k životu jako takovému. Ne, nečekejte sabaty, není to satanský film, sledujte jen dvě holky, kam až je zavede jejich... Znuděnost? Nemoralita? Vnitřní odpornost? Kdo ví, ale jsme takoví, bohužel, někde v nás to je, jen ne každý to nechá vybublat na povrch. Destrukce je naší součástí.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi, satan)


Přidat komentář