Moon 44 (1990)

35%
Roland Emmerich a jeho sci-fi film, který natáčel ještě v Německu, kde neměl takové rozpočty ani tak titánské apokalyptické myšlenky.

 

Měsíc 44

Moon 44

Západní Německo, 1990, 98 minut

 

Režie: Roland Emmerich

Scénář: Dean Heyde, Roland Emmerich, P. J. Mitchell a Oliver Eberle

Hrají:

Michael Paré (Felix Stone)

Lisa Eichhorn (Terry Morgan)

Dean Devlin (Tyler)

Brian Thompson (Jake ONeal)

 

Roland Emmerich není zrovna režisérem, který by byl v Hollywoodu považován za velkého umělce. Sem tam se ani s tím komerčním úspěchem nesetká, ale přesto natáčí filmy, které si na sebe většinou vydělají, a tak může mezi svými postapokalyptickými vizemi sem tam natočit i něco tak hodně odlišného, jako byl film „Anonym“. Přece jen nám k němu ale víc sedí filmy, jako je třeba i „Měsíc 44“. Sci-fi, které stvořil ještě v Německu, ale které už bylo následováno americkými produkcemi jako „Univerzální voják“, „Hvězdná brána“ nebo jeho první americkou katastrofou (nikoli komerční) „Den nezávislosti“.

Objeví se i Malcolm McDowell.

„Měsíc 44“ je nízkorozpočtovým sci-fi, které se odehrává především v interiérech, takže nebylo nutné se příliš zabývat nějakými nákladnými efekty. Tím ale rozhodně nechci říct, že je film po stránce prostředí špatný. Naopak, sem tam připomene chodby z lodi Nostromo ve filmu „Vetřelec“, ale ta potřebná atmosféra tomu rozhodně chybí. Pro „Měsíc 44“ není ani tak rozhodující sci-fi podstata příběhu, ve skutečnosti se jedná o klasický příběh klaustrofobního dramatu.

Tady je to samý drsňák.

Felix Stone je jako tajný agent vyslán na základnu na Měsíci 44, kde dochází k mizení těžebních lodí. Země je totiž vytěžena a zdroje jí chybí, a tak je Měsíc 44 jedním z velmi důležitých strategických míst, která musejí zůstat mírumilovná a bezproblémová. Ztráty lodí rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Právě tento případ má tajný agent Felix Stone vyšetřit. Nechápu moc, proč je vlastně tajným agentem, protože v podstatě od začátku každý ví, že je tam jako špion.

Záběr z kokpitu není špatný.

Měsíc 44 je celkem zajímavým prostředím, protože je to základna, kde na jedné straně jsou nerdovští navigátoři, kteří všichni vypadají stejně (malí a hubení) a na druhé straně jsou piloti rekrutovaní z vězňů, kteří jsou také přes kopírák (tupí a namakaní). Felix Stone je pak zvláštní postavou, na kterou není zase tolik zaměřeno, nemá žádné schopnosti, není nijak zvlášť příjemný ani hrdinský. Vlastně ani nevím, v čem je jako agent tak výjimečný. Spolu s ním jsme svědky kritických momentů, rozmíšek mezi vězni... a to je tak všechno. Na sci-fi film je „Měsíc 44“ až příliš nezajímavý a navíc i překvapivě neakční. Pořád si říkám, že se snažil navázat na film „Vetřelec“, ale prostě se mu to bez potřebné atmosféry nepovedlo a povést nemohlo.

Tohle prostě není typ na hlavní hrdiny.

„Měsíc 44“ je až moc béčkovým a až moc jednouchým filmem, ve kterém dal Emmerich na odiv především vizuální stránku a svoje schopnosti vytvořit celkem uvěřitelný svět budoucnosti. Příběh bych ale viděl spíš jako jednu z knih těch nekonečných sérií, které sem tam vycházejí. Nejmenuje se hrdina jedné z nich Mark Stone? Možná je to nějaký Felixův bratranec nebo jiný vzdálený příbuzný. Nesmyslné dialogy, nevýrazné a mělké postavy, tohle by do podobného příběhu celkem sedělo.

 

Hodnocení: 35%

Vaše komentáře

zre
tvl když tam necáká krev z každy scény a neprotejká z tel.na koberec tz se v tom neválíš ,tak to nemuže ukojit tvoje dost chaby jednotvarný choutky.
zre 30.06.2020 00:01:42 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (béčka, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře