Mortuary (1983)

60%
Márnice je nebezpečné místo. A lidé kolem ní ještě nebezpečnější.

Mortuary

USA, 1983, 91 minut

 

Režie: Howard Avedis

Scénář: Howard Avedis a Marlene Schmidt

Hrají:

Mary Beth McDonough (Christie Parson)

David Wysocki (Greg Stevens)

Bill Paxton (Paul Andrews)

Lynda Day George (Eve Parson)

 

Tajemná minulost, kde jsou možná i nějaké ty mrtvoly, rozhodně nějaká traumata, k tomu velmi dobré hororové prostředí, no a nebude chybět ani nějaký ten šílenec a zabiják. Přesně tohle nabízí snímek „Mortuary“, navíc tohle vše v hávu osmdesátkového hororu, který tomu prostě sluší. A díky tomu před sebou máte snímek, který je více než koukatelný a který má svoje kouzlo.

Pěkné dámy.

Christie Parson (Mary Beth Mcdonough) je mladá žena, která má svého přítele, i když ten se ještě moc daleko nedostal – podle všeho – má svou milovanou matku, ale nemá otce. A právě to je základní kámen, kolem něhož se děj snímku „Mortuary“ točí. Christie chce totiž zjistit, co se s jejím otcem stalo, protože to vypadá, že tohle nebyla tak úplně obyčejná smrt. A tak se postavy dostávají do márnice.

Bacha, za tebou.

Anglické slovo mortuary je možné přeložit právě jako márnice. A to je rozhodně prostředí, kde se může odehrávat celkem zajímavý horor. A když ne zajímavý, tak horor rozhodně. Přece jenom, horor a mrtví mají hodně společného, strach ze smrti je pro člověka celkem standardní. Ale tentokrát po postavách nejde přímo smrt, ale vypadá to na nějakého vraha. Divně namaskovaného vraha.

Dobrý cvok.

Atmosféra filmu „Mortuary“ je docela povedená, má to něco ze slasheru, stejně jako z teen hororu, ale přitom se to nutně nezaměřuje na mladé, i když hlavní postavy rozhodně staré nejsou. Důležití jsou rodiče a pak samozřejmě pracovníci márnice, kde syn majitele je pěkně divný týpek, který má mimochodem tvář Billa Paxtona. Ten si roli psychicky vyšinutého mladíka vyloženě užíval.

Vrah je zajímavý.

Americký snímek „Mortuary“ rozhodně není na hororové scéně a ani ve své době ničím vyloženě výjimečným. Dostáváte horor, který byste od 80. let tak trochu čekali, má to jejich atmosféru, má to jejich stylizaci. A popravdě je to jen dobře, protože díky tomu snímek i po takové době funguje. Neuchvátí, ale rozhodně ani nezklame tím, co zde budete sledovat. Tohle prostě je horor.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (slasher, survival, vrazi)


Přidat komentář