Mosura (1961)

90%
Konečně jsem se dostal k filmu, kde se poprvé objevilo jedno z mých nejoblíbenějších monster.

Mosura

Japonsko, 1961, 101 minut

 

Režie: Ishirô Honda

Scénář: Shinichirô Nakamura, Takehiko Fukunaga, Yoshie Hotta a Shin'ichi Sekizawa

Hrají:

Frankie Sakai (Senichiro Fukuda)

Hiroshi Koizumi (Dr. Shin'ichi Chûjô)

Kyôko Kagawa (Michi Hanamura)

Ken Uehara (Dr. Harada)

 

Na snímek „Mosura (nebo „Mothra“, pokud máte raději anglický název) jsem se nesmírně těšil, protože ono samo monstrum, které je zde prezentováno, je výjimečně zajímavé. Většinou se u kaiju filmů doposud jednalo o plazí příšery, které vycházely z existence dinosaurů a z některých jejich fyziognomických vlastností, které daly podobu příšerám jako „Gojira“ nebo „Baran“. Tentokrát ale tvůrci v čele s Ishirô Hondou zůstali v pravěku jen tím, že je monstrum opět obrovské.

Jsi si jistá, že mě ten blesk nezabije?

Mosura je japonská výslovnost anglického „Mothra“, což celkem jasně naznačuje, z jakého slova bylo jméno monstra vytvořeno – moth znamená v angličtině můra. Ra je jen koncovka, který byla k moth přidána, a to na základě názvu snímku „Gojira“. Celkem logicky pak vychází, že Mosura je příšera, která má podobu obrovské můry. A pokud si domyslíte, jaký je životní cyklus takového hmyzu, máte zde celkem zajímavý námět na trochu jinou kaiju zápletku.

Dvě malé dívky.

Rámec je opět velmi podobný jako v ostatních japonských filmech z žánru kaiju. Přesto má trochu větší hloubku. Ostrov Infant je používán pro testování jaderných zbraní zemí Rolisica, u které není těžké poznat, že to mají být Spojené státy. Na ostrov se dostanou trosečníci, které před radiací zachrání nápoj místních domorodců, celkem malých lidí. O ostrov hned získají zájem nejen vědci, ale také obchodníci, kteří na něm chtějí něco vytřískat. Jenže to ještě neví, že domorodci zde uctívají Mosuru.

Ani larva není bezbranná.

Film pak dostává pořádné obrátky, a i když jde vlastně pořád o to, že se armáda snaží monstrum zastavit, je zde více zaměřeno na chování lidí, hlavně pak proradného obchodníka. Krása snímku „Mosura“ ale tkví především v tom, že je zde příšera, která se vylíhne z vejce jako larva a jako taková ničí, ale pak se zakuklí a zdá se, že je vyhráno. Jenže opak je pravdou. Mosura se zrodí v celé své kráse, a i když se jedná o obrovského motýla, je to prostě nádherná ukázka toho, jaký cit Japonci mají pro podobná monstra. Ono to totiž v celém kontextu skvěle funguje a můra zde není nepatřičná, ale správně děsivá.

A tohle už je letící krasavice Mosura.

Kaiju filmy jsou takové, které vám prostě musí sednout. Oni se moc nemění, protože prostě fungují se základní zápletkou. Děj snímku „Mosura“ je ale přece jen trochu více propracovaný, ale hlavní zbraní je krásné monstrum, které je po všech těch plazech prostě nádhernou změnou a pro mě jedním z nejkrásnějších, které Japonci vymysleli. Tohle je prostě ukázka toho, že kaiju může být nápadité.

 

Hodnocení: 90 %

Hororové filmy (příšery, béčka)


Přidat komentář