Mumie žije (1993)

20%
Mumie to je také vděčné téma pro horor, ale v tomhle pojetí se spíše jedná o téma nevděčné. Bohužel, Tony Curtis film nezachraňuje.

 

Mumie žije

The Mummy Lives

USA, 1993, 97 minut

 

Režie: Gerry O'Hara

Scénář: Nelson Gidding podle románu Edgara Allana Poa

Hrají:

Tony Curtis (Aziru / Dr. Mohassid)

Leslie Hardy (Sandra Barnes / Kia)

Greg Wrangler (Dr. Carey Williams)

Jack Cohen (Lord Maxton)

 

Mumie není zrovna hororovou příšerou, na kterou bych psal recenze příliš často. Částečně je to tím, že se nejedná o monstrum, které je tak oblíbené jako upíři nebo vlkodlaci, také proto, že těch opravdu kvalitních snímků o mumiích je celkem málo. Nějaké by se našli a já se k nim určitě vrátím, ale nejedná se o filmy, které bych zásadně vyhledával. Přece jen si ale pozornost zaslouží a myslím, že Necronomicon je nebude přehlížet celou dobu. Přece jen, i takové legendy jako Karloff nebo Christopher Lee mají mumie ve své herecké filmografii a byla by škoda se jim nevěnovat.

Starý Egypt ve své krásné podobě.

Sandra Barnes je mladá žena, které nedávno zemřel otec, což nakonec vedlo i k tomu, že se rozešla se svým partnerem. Hledala místo, kde by konečně našla klid, kde by se jí všechny myšlenky ustálily a ona mohla zase klidně pokračovat životem. Z nějakého prazvláštního důvodu, který nám scénář pořádně nedokázal vysvětlit, se ocitla v Egyptě. Samozřejmě, že to muselo být v Egyptě, když je film o mumii.

Ukládání do hrobky zaživa už taková legrace není.

Paralelně se dovídáme další příběh. S tím, jak Sandra tráví své dny v Egyptě, během nocí se jí zdají podivné sny z minulosti. Nejspíš to nejsou sny – jak nápadité! –, ale skutečné události, které se staly kdysi v minulosti. Jeden Egypťan obcoval s mladou dívkou, poskvrnil ji, a tak byl odsouzen k mumifikaci zaživa. Dal svou duši ale bohu Zothovi, a když přijde správná chvíle, znovu oživne a svou službu bohu naplní.

Kráska v nesnázích. Kolik takových jsme viděli?

Takhle je na první pohled zápletka naprosto banální, provedení je ještě děsivější. Je tu zlý archeolog/vykradač hrobek, který není Egypťanem, a tak na něj mají Egypťané celkem pifku, hlavně pak doktor Mohassid, který se najednou zničehonic objeví v uzavřené hrobce. To, že tu je nějaký náznak sociálních rozdílů a nějaké té národnostní nevraživosti, to rozhodně filmu nedává hloubku, protože koneckonců jde o naplnění nějaké podivné smyšlené legendy. Největším překvapením filmu pak je přítomnost Tonyho Curtise v roli mumie. Tohle rozhodně není nějaký béčkový herec.

V klidu kanceláře se vše zdá v pořádku.

Ani Tony Curtis však nepomůže tomu, že film je velmi prvoplánový a jednoduchý. Zápletka je neskutečně přímočará, chybí zde stavba atmosféry, sem tam se udá nějaký kousek, který by měl vyděsit, ale na rok 1993 je to velmi špatné. Není se pak čemu divit, že se mumie zas tak velké oblibě netěší. Takové filmy jí zrovna nepřidávají. „Mumie žije“ je snímek, který by klidně mohl být o čemkoli jiném, třeba o mayských vykopávkách, o yettim a rozdíl by se nepoznal.

 

Hodnocení: 20%

Hororové filmy (příšery, béčka, vrazi)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář