My Soul to Keep (2019)

60%
Když dospělí nevěří, musí se o příšeru postarat chlapec sám.

My Soul to Keep

USA, 2019, 90 minut

 

Režie: Ajmal Zaheer Ahmad

Scénář: Ajmal Zaheer Ahmad, Justin Hynous

Hrají:

Parker Smerek (Eli)

Remington Gielniak (Sam)

Arielle Olkhovsky (Hillary)

Brandon Matthew Layne (Richard Braverman)

 

Děti se v hororech poslední dobou objevují docela dost, a to mnohdy do takové míry, kdy už vlastně ani nejde třeba o horor, ale snímek spíše evokuje takovou trochu drsnější pohádku nebo spíše fantasy film. Přece jen, ne každý má odvahu na to, aby děti – byt jen ve filmu – nechal trpět nějakými strašnými hrůzami. A podobně je to i se snímkem „My Soul to Keep“, kde je hlavním hrdinou chlapec.

Dětský hrdina.

Tím chlapcem je Eli (Parker Smerek), což rozhodně není tradiční dítě, respektive je zde podáno jako velmi zvláštní dítě. Ta zvláštnost tkví v tom, že má Eli pocit, že se ve sklepě jejich domu skrývá něco děsivého, nejspíš je tam nějaké monstrum, které má jedinou touhu – získat Eliho duši. Je jasné, že tohle chlapci rozhodně nebude každý věřit a on se bude muset smířit s tím, že je považován za divného.

Dětská hrdinka.

I tak má ale Eli několik kamarádů, kteří za ním stojí, stejně tak rodiče, i když v jejich případě bych na tu pedantskou učitelku byl asi protivnější. Eli vypráví divné historky, kreslí divné obrázky, a tak je mnohými považován za dítě, které nabírá nebezpečný směr. Jenže co když ono je to všechno skutečně tak, jak si Eli myslí? Co když je ve sklepě opravdu nějaké příšerné monstrum?

Dětští hrdinové.

Asi je jasné, kam tohle bude směřovat, otázkou je, jak se to tvůrcům podařilo zvládnout. A já myslím, že podařilo. Alespoň v rámci možností. Tohle není žádá drsná podívaná, tohle je prostě takové hororovější „Sám doma“, kde chybí třeskutý humor, ale prostě jen snaha dítěte dokázat, že něco ve sklepě tu opravdu je. A nakonec i pokus o to, aby to něco Eli porazil. Možná sám, možná s přispěním přátel.

Tam ho najdou.

Americký snímek „My Soul to Keep“ rozhodně není filmem pro ortodoxní hororové fandy, kteří chtějí něco peprnějšího, drsnějšího a temnějšího. Ne, tohle je horor s dětskými hrdiny, který nezachází moc daleko, sem tam využije nějaký ten CGI efekt, ale sem tam se mu daří vytvářet i docela dobrou atmosféru. A za to jsem rád. Není to vyloženě mainstream, který zaujme masy, ale je to pro širší publikum snesitelné.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (duchové, příšery, děti)


Přidat komentář