Nailbiter (2013)

60%
Tenhle příšerák vám klidně ukousne nehty.

Nailbiter

USA, 2013, 82 minut

 

Režie: Patrick Rea

Scénář: Patrick Rea a Kendal Sinn

Hrají:

Erin McGrane (Janet Maguire)

Meg Saricks (Jennifer Maguire)

Emily Boresow (Alice Maguire)

Sally Spurgeon (Sally Maguire)

 

Manžel se vrací z turnusu kdesi v nějaké válce, kterou Spojené státy vedou. To samo o sobě až tak důležitou skutečností není. Mnohem důležitější skutečností je, že se jeho ženy – manželka a tři dcery – rozhodnou, že ho pojedou autem vyzvednout. To auto mi na pětičlennou rodinu přišlo docela malé, ale jeden chlap by se tam ještě vešel. Skoro to vypadá jako pohodový snímek.

 Tváří se, že to má všechno na háku.

Jenže to by nesmělo dojít k tomu, že cesta je poměrně dlouhá a zrovna jsou hlášena rizika tornád. Co rizika, ono je jasné, že se tornádo v oblasti objeví! Holky jsou varovány policistou, ale rozhodnou se varování nedbat a jedou dál. Samozřejmě, že je tornádo potká. V tuhle chvíli by se film mohl vyvíjet různými cestami. Scénáristé se rozhodli pro cestu toho, že se holky utečou schovat do jednoho domu.

 Zatím cesta probíhá dobře.

Samozřejmě, že si vyberou tu nejblbější možnou budovu široko daleko. Tak ono je fakt, že široko daleko zrovna jiný barák není. No, ocitnou se uvězněné v jednom sklepení, které fungovalo jako palírna. Nemohou ven, protože když se pokusí odejít, něco je pokouše. Nezachrání je ani policista a ani manžel, který možná dostane, možná nedostane zprávy, které mu posílají. A tak jsou holky odkázány jenom na sebe.

 Co se skrývá ve tmě?

Atmosféra snímku je docela dobrá a na tvůrcích je vidět, že se snažili o to, aby to bylo tajemné, aby to bylo děsivé a aby zde byla celou dobu nejistota. To se daří. Staré dobré „čím míň člověk vidí, tím víc se bojí“ zde funguje, ale i proto, že nakonec pohlédneme na to, co tam malou dcerku pokousalo. Navíc jsou zde docela zajímavé nápady, pokud se prostředí a jeho využití týká. Není to světoborné, ale je to dobré.

 Tohle...

Snímek „Nailbiter“ tak může být celkem příjemným překvapením, které je možné snadno zařadit do hixploitation subžánru, ale přece jen je vidět, že tady měli tvůrci snahu diváka zaujmout a neochuzovat ho. To se docela povedlo a k nám se tak dostal mírně nadprůměrný, dobrý horor, který není extra krvavý, ale má docela dobrý design záporáků. A ona i ta babka je hodně dobrá.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (slasher, příšery, survival, vrazi)


Přidat komentář