Noc hrůzných mrtvol (1973)

60%
Paul Naschy jako hrbáč Gotho, který chce svou lásku stále živou.

Noc hrůzných mrtvol

El jorobado de la Morgue

Španělsko, 1973, 87 minut

 

Režie: Javier Aguirre

Scénář: Javier Aguirre, Alberto S. Insúa a Paul Naschy

Hrají:

Paul Naschy (Gotho)

Rosanna Yanni (Elke)

Víctor Barrera (Tauchner)

María Elena Arpón (Ilse)

 

„Noc hrůzných mrtvol“ je španělský film, který je v mezinárodní distribuci známý jako „Hunchback of the Morgue“, tedy vlastně „Hrbáč z márnice“. To je sám o sobě celkem pěkný název a přece jen o něco lépe vystihuje podstatu celého filmu. „Noc hrůzných mrtvol“ svým pojetím navazuje na filmy studia Hammer a dává jim onen historicky temný charakter, který je s tvorbou Hammer spojen.

A už hoří!

Ve filmu se jako spoluscenárista i jako hlavní herec představuje Paul Naschy, který už v té době měl na kontě docela dost hororů a pomalu se stával španělskou legendou temných filmů. Tentokrát si pro sebe celkem logicky uzurpoval hlavní roli, kdy si zahrál titulního hrbáče, který jasně připomíná postavu zvoníka z knihy „Chrám Matky Boží v Paříži“ od Victora Huga.

Co to asi nese?

A základní zápletka se skutečně moc neodlišuje. Vychází se z toho, že zde byl hrbáč, který rozhodně moc krásy nepobral, tedy jenom v tom smyslu, že má hrb. Paul Naschy rozhodně nebyl nějak odpudivým hercem. Okolí se mu ale směje, on je však zamilovaný. Má svou vyvolenou, jenže ta je nemocná. Hodně nemocná. Tak moc, až z toho umře. Jenže hrbáč Gotho ji nechce mrtvou.

Moc ji miloval.

Vzhledem k tomu, že má Gotho možnost domluvit se se šíleným vědcem v márnici, rozhodnou se společně provést pokus, který by mohl Gothovu krásku oživit. Jenže jak to tak s podobnými pokusy bývá, ne vždycky to vyjde způsobem, který si dotyčný přál. A kráska už není takovou kráskou, jakou Gotho miloval. Stalo se z ní něco, co už není ani krásné, ani hodné.

A hele, hlava!

Jasně, snímek „Noc hrůzných mrtvol“ je vlastně „Frankenstein“ a „Chrám Matky Boží v Paříži“ dohromady, ale má to takovou tu retro hororově historickou atmosféru, která mi celkem sedí. Navíc Španělsky jsou krásné a hezky se na ně kouká, masky nejsou taky vyloženě zlé, i když nějak moc neexcelují. Celkově dobrý film, který mě svým pojetím potěšil.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (vědci, vrazi)


Přidat komentář