Noc hrůzy (1985)

65%
Upírská klasika, která se zapsala do dějin zajímavým příběhem, skvělými maskami a také klasickou hrou na to, že mladý kluk dokáže porazit zlo, které přišlo přímo z pekla.

 

Noc hrůzy

Fright Night

USA, 1985, 106 minut

 

Režie: Tom Holland

Scénář: Tom Holland

Hrají:

Chris Sarandon (Jerry Dandrige)

William Ragsdale (Charley Brewster)

Amanda Bearse (Amy Peterson)

Roddy McDowall (Peter Vincent)

 

„Noc hrůzy“ je jedním z těch filmů, které se dočkaly v nedávné době remaku. Nutno říct, že ani na svou dobu tohle není špatný film, a tak bylo jen otázkou času, kdy se nějaká ta předělávka objeví. Ale původní film je původní film, a tak se mu věnujme jako prvnímu. I když se na první pohled jedná o teenagerský horor, spíše komedii, film má svůj přesah a nakonec vůbec není tak příjemný, jak by se mohlo zdát. I když si „Noc hrůzy“ nakonec přece jen odbyde svůj happy end, to mezi tím vůbec není pohodové.

Jerry Dandrige je na první pohled příjemný chlapík.

Upírské horory vždy lákaly davy fanoušků, nejinak je tomu i v době „Twilightu“. Ale i před téměř třiceti lety jsme se mohli kochat tím, jak se hned v sousedství ubytoval chlápek, který je na první pohled trochu zvláštní. Domů si vodí slečny, které jsou druhý den nalezeny mrtvé. A nikomu to nepřijde divné. Nikomu, kromě Charleyho Brewstera, který si všimne, že se sousedem – Jerrym Dandrigem – není něco tak úplně v pořádku. Z počátku se tak film opravdu tváří jako hororová komedie pro náctileté, kde Charley je vystaven nedůvěře a skoro až posměchu. Komediální ráz podporuje i skutečnost, že v centru dění je Peter Vincent, televizní hvězda, která má svůj vlastní pořad – titulní Fright Night –, kde se vydává za největšího zabíječe upírů.

Ustrašený, ale hluboko v jádru hrdina.

Charley pořadu uvěří a skutečně si myslí, že Peter Vincent je tím, kdo mu může pomoct. V tomto směru se film dostává do schématu – z ustrašeného chlápka, který se holedbá tím, jak věří v upíry, ale ve skutečnosti je jen hercem a nic víc, se stává skutečný zabíječ upírů, když v sobě najde ty zbytky hrdinství. Ale k filmu se to hodí, snad i proto, že roli Petera Vincenta ztvárnila legenda Roddy McDowall („Planeta opic“). A tak, i když je Peter Vincent karikaturou, je karikaturou snesitelnou.

Upíři v osmdesátých nevypadaly úplně zle.

Když dojde na upíry, „Noc hrůzy“ vůbec diváka nešetří. Nejen, že jsou zde špičaté zuby, což k tomu už tak nějak patří, ale dochází i k jiným tělesným proměnám, jež jsou více méně dobře provedeny. Pokud se týká žánru, tak se „Noc hrůzy“ drží všech klasických prvků, tzn. dřevěné kolíky, sluneční svit, česnek a kříž, který může být použit pouze ve chvíli, kdy dotyčný skutečně věří. K tomu se váže jeden z těch slabších momentů filmu, kdy se Peter Vincent stává skutečným zabíječem. Jenže bez toho by to asi nešlo.

Jen některým by slušela plastika obličeje.

„Noc hrůzy“ není špatný film, je přece jen o něco lepší než pouze průměrný. Pokud jste snímek viděli ve svém mládí, asi na něj budete rádi vzpomínat, možná i s tím, že vás docela vyděsil. Ale pokud jste film viděli až v pozdějším věku jako já, oceníte především skutečnost, že je zde lidská dramatická rovina, která je spojena s Charleyho přítelem Evil Edem, jehož osud je asi scénáristicky nejsilnějším momentem, který je divákovi předestřen.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (upíři, vrazi, komedie)


Přidat komentář