Noctem (2017)

20%
Když v noci nemohl spát...

Noctem

Španělsko, Mexiko, 2017, 97 minut

 

Režie: Marcos Cabotá

Scénář: Marcos Cabotá

Hrají: Adrián Lastra, Sara Lopez, Esteban Piñero

 

I ve Španělsku se dá natočit found footage. Tak co si budeme povídat, ono sedá natočit found footage v podstatě kdekoli, problém je pak pouze v tom, jaká bude jeho kvalita. A co si budeme povídat, tohle rozhodně není subžánr, který by za poslední roky přinesl velké množství kvalitních snímků. Na jakou stranu kvalitativní barikády se španělské „Noctem“ zařadilo?

Fuj, příšera.

Nebudu vás dlouho napínat, jedná se o klasickou ukázku found footage, a to se vším všudy, což primárně znamená, že se nejedná o snímek příliš kvalitní, ale prostě něco, co na první pohled vypadá jako spíchnuté horkou jehlou, na druhý pohled je sice patrné, že tu nějaký záměr byl, ale nepodařilo se z něj vykřesat cokoli, co by bylo nějakým způsobem divácky zajímavé.

Asi je mu blbě.

Hlavní postavou snímku „Noctem“ je Adrián (Adrián Lastra), který má problémy se svým bytem. Už několik nocí v řadě mu nefungují v bytě světla a on slyší nějaké divné zvuky. Naštěstí má kamarády, kteří mají kameru, a ti mu chtějí pomoct, protože prostě nenechají kámíka ve štychu, že jo. A tak samozřejmě všechno, co se děje, musejí zaznamenat pro budoucí generace.

Jemu taky.

Snímek „Noctem“ má všechno, co byste od found footage snímku očekávali, a je úplně jedno, jestli to bylo natočeno ve Spojených státech amerických, Thajsku, Francii anebo třeba právě ve Španělsku. Je tu hodina filmu, kdy se v podstatě nic zásadního neděje, jen sledujete postavy, které vám ani nemusí připadat sympatické, pak do toho začne vstupovat onen divný prvek a kamera se mění ve frenetickou, kdy skoro nic nevidíte.

Utečou?

Španělsko-mexický snímek „Noctem“ ukazuje, že natočit found footage prostě není jednoduché, ž se při jejich natáčení autoři – a je jedno v jaké zemi – řídí raději jen tím, co již bylo natočeno a vkládají do natáčení skutečně minimum invence. Tohle není něco, co by stálo za vidění, „Noctem“ je jen snímek, který zapadá do řady dalších, nezapamatovatelných hororů.

 

Hodnocení: 20 %

 

Hororové filmy (found footage)


Přidat komentář