Obřad

65%
Po delší době se konečně můžeme podívat na trochu lepší film o vymítání ďábla, který se možná až moc snaží být jako Vymítač ďábla.

 

Obřad

The Rite

USA, 2011, 114 minut

 

Režie: Mikael Håfström

Scénář: Michael Petroni, Matt Baglio

Hrají:

Anthony Hopkins (Otec Lucas Trevant)

Colin O'Donoghue (Michael Kovak)

Alice Braga (Angeline)

Ciarán Hinds (Otec Xavier)

 

            Příběhy o vymítačích ďábla jsou vděčnou tématikou pro horory. Podobné snímky se natáčejí v průběhu let v podstatě neustále, ale jen málokterý se dokáže vyrovnat Friedkinově klasice. Vymítač ďábla je jedinečným hororem, který je naprosto skvěle natočený a který navíc obsahuje scény, s nimiž se budete v nočních můrách setkávat ještě dlouho poté, co film uvidíte poprvé.

Otec Lucas a symbol jeho úřadu. Co se to skrývá v jeho očích?

            „Obřad“ má na první pohled, hlavně když se člověk podívá na trailer, ambice, aby se „Vymítači ďábla“ vyrovnal, ale v tomto směru jsou očekávání přehnaná, i když ne úplně přestřelená. „Obřad“ je hororem nadprůměrným. Za to může poměrně dobře zvolený příběh, který se však místy propadá, ale hlavně přítomnost Anthony Hopkinse, který  v roli otce Lucase naprosto exceluje. Finále filmu je jeho a ani tak nevadí, že pointa chybí a že je až příliš jasné, jak to vlastně dopadne. Anthony Hopkins ukázal, že je opravdu Pan Herec a naprosto zastínil zbylý ansámbl.

Michael Kovak se zatím jen dívá, ale jednou přijde s vymítáním řada i na něj.

            Představitel Michaela Kovaka není špatný, alespoň tedy do chvíle, než uvěří. Do té doby je příjemným průvodcem, s nímž jsme svědkem hodně podivných událostí. Jeho potřeba racionálního vysvětlení, potřeba pravdy je tak veliká, že uvěří až v momentě, kdy je skoro pozdě. Divák uvěřil už dávno.

Člověk často při holení zjistí, že s ním něco není v pořádku.

            Příběh „Obřadu“ vypráví o tom, jak se Michael Kovak, muž, který nevěří, hlásí na teologickou školu a chce se stát farářem. Ale během zkoušek zjistí, že to pro něj přece jen nebude. Možná by se raději vrátil ke svému otci a dál připravoval mrtvoly na pohřeb. Ale klidu mu není dopřáno, a ač v podstatě nevěřící, je poslán do Vatikánu, aby se zde učil exorcistou. Ano, i v dnešní době církev věří, že lidi sem tam ďábel posedne. Jen aby si s nimi trochu pohrál, jen aby si trochu ukrátil dlouhou chvíli. Ďáblovy motivy nejsou příliš rozebírány, což je možná jen dobře, i když připomínka o tom, že to dělá pro zábavu, je banální. Ale to nevadí. Film je především o tom, zda může existovat něco, co je nad naše chápání, co nelze nijak vysvětlit vědecky. A „Obřadu“ se dlouho daří nás držet v nejistotě, dává poměrně pádné důkazy o tom, že všechno je vysvětlitelné a že víra nemá odpověď na všechno. Ale pak dochází ke zlomu a my prostě uvěřit musíme, stejně jako musí uvěřit Michael Kovak, z něhož se nakonec stane jeden ze 14 amerických vymítačů ďábla, jak nám oznámí závěrečné titulky.

Michael nevěří,  ale on se poddá.

            Film, možná až trochu zbytečně, v úvodu říká, že je natočen na základě skutečných událostí. V dnešní době vzniká až moc hororů, které byly natočeny podle skutečné události. Některé pseudo, některé opravdu vycházející z lidských osudů. Mě osobně už to otravuje. Jejich autentičnost je stejně podkopána snímky jako „Čtvrtý druh“ anebo „Paranormal Activity“, marketing už také nevydělává na této myšlence tolik jako za dob „Záhady Blair Witch“. Ale je pravda, že u „Obřadu“ mi to až tak nevadí. Film je koncertem Anthony Hopkinse, který jsem si v závěru užíval a několikrát mě během jeho výkonu zamrazilo. Jemu tleskám. Kdyby zde byl jiný herec, hodnocení by bylo minimálně o 15% nižší.

 

Hodnocení: 65%

Hororové filmy (satan)

Recenzovaný titul můžete objednat online na Blu-ray nebo DVD.
Blu-ray
DVD


Přidat komentář