Ostrov (1980)

50%
Michael Caine se se synkem vydává kamsi na moře a poznává, co to je divočina.

Ostrov

The Island

USA, 1980, 109 minut

 

Režie: Michael Ritchie

Scénář: Peter Benchley na základě vlastního románu

Hrají:

Michael Caine (Blair Maynard)

David Warner (John David Nau)

Angela Punch McGregor (Beth)

Frank Middlemass (Windsor)

 

Michael Caine má ve své filmové kariéře období, na která asi nebude moc pyšný. I když měl filmový život celkem dobře najetý, tak 80. léta rozhodně nebyla těmi, kdy by natáčel filmy, které by byly diamanty. Béčkové klenoty, možná, ale takový snímek „Čelisti IV: Pomsta“ je důkazem toho, že jeho filmografie rozhodně není plná jen skvělých filmů. No, a co si budeme namlouvat, ani snímek „Ostrov“ není úplnou bombou. Lepší je, to ano, ale i tak to není úplně to pravé ořechové.

Dovolená s otcem.

Docela zajímavá je skutečnost, že oba filmy, „Čelisti IV: Pomsta“ a „Ostrov“, jsou vytvořeny na základě díla Petera Benchleyho. „Čelisti IV: Pomsta“ už jen parazitují na tom, co Benchley a Spielberg stvořili, ale „Ostrov“ je kouskem, ke kterému Benchley sám napsal scénář. Nedopadlo to tak špatně, jak by se mohlo zdát, ale snímek přece jen má nešvary, které z něj dělají průměr.

Snad si nevystřelí oko.

Michale Caine je dobrý. On v sobě prostě má charisma a je jako hrdina uvěřitelný. Jenže příběh, který sledujeme... Ten sám o sobě prostě není pro všechny. Nemám moc rád pirátské firmy a tohle je překvapivě jeden z nich, ač tomu úvod úplně nenasvědčuje. První půl hodina filmu by dala tušit, že se bude jednat o mořský survival, ale nakonec se dočkáme něčeho trochu jiného a pravda, celkem originálního.

Milá to skupinka.

Caine je reportér, který se vydá se svým synem vyřešit záhadu mizejících lodí. To, jak se k synovi chová a jak má téměř nulovou odpovědnost, je trochu zvláštní, ale budiž. Logika zde trochu hapruje, nedá se nic dělat. Jiné filmy jsou na tom ještě hůř. Tihle dva se ocitnou na ostrově, kde žijí bukanýři. Jsou to v podstatě divocí běloši, kteří se živí pirátstvím, podle všeho už celkem dlouho, a nikdo na ně ještě pořádně nepřišel. Zde se musejí otec se synem poprat o život, a to i mezi sebou.

Že by byl hlavní hrdina popraven?

Snímku chybí trochu více napětí. V první půlhodině to ještě jde, ale jakmile se zjistí, kdo je na ostrově a o co skutečně půjde, snímek nějak ztrácí svoje kouzlo. Už je to jen o tom, jestli se Cainova postava dostane z ostrova a jestli se jí podaří zachránit i syna. Trikově snímek úplně neselhává, ale místy je přece jen až moc patrné, že se s efekty nikdo moc nebabral. Naštěstí toho není tolik.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (béčka, survival, vrazi, děti)


Přidat komentář