Ostrov doktora Moreaua (1977)

60%
Maskami velmi povedené zpracování legendárního románu.

Ostrov doktora Moreaua

The Island of Dr. Moreau

USA, 1977, 99 minut

 

Režie: Don Taylor

Scénář: Al Ramrus, John Herman Shaner a Richard Alan Simmons podle románu H. G. Wellse

Hrají:

Burt Lancaster (Dr. Paul Moreau)

Michael York (Andrew Braddock)

Nigel Davenport (Montgomery)

Barbara Carrera (Maria)

 

H. G. Wells napsal několik legendárních románů, především pak z oblasti sci-fi, které si udržely svou popularitu až do současnosti. „Ostrov doktora Moreaua“ je jedním z nich. Dalo by se pak pokračovat knihami jako „Stroj času“, „Válka světů“ nebo románem „Neviditelný“. Všechny jmenované knihy se dočkaly svých filmových adaptací. „Ostrov doktora Moreaua“ je jedno z těch, která už jich má více.

Kde se to octl?

Za první adaptaci je možné považovat německý snímek „Die Insel der Verschollenen“ z roku 1921, i když ten není nijak známý. Mnohem známější a snad i nejlepší adaptací Wellsova díla je film „Island of Lost Souls“. Charles Laughton byl skvělou volbou pro doktora Moreaua, ale jsou to především tvorové ostrova, kteří zde dostali ten správný prostor. Jejich „One of Us! One of Us!“ mi dodnes zní v hlavě.

Sám doktor Moreau.

Román se pak dočkal dvou adaptací, které byly nazvány „Ostrov doktora Moreaua“, kdy první byla natočena v roce 1977 – tedy dnes recenzovaná – a druhá pak v roce 1996, kde si titulní roli zahrál Marlon Brando, v té době již značně nakynutý, což ale nic neměnilo na jeho hereckých schopnostech. Bohužel kvality snímku už samy o sobě na tak vysoké úrovni nejsou.

I polozvířata se musí bránit.

Film „Ostrov doktora Moreaua“ také není vyloženě skvělou adaptací. Jako kdyby příběh na plátně tak nefungoval. Přitom masky jsou zde skvělé. Bohužel zakončení příběhu je v tomto případě až příliš optimistické a do vyznění filmu se vůbec nehodí. Tady by se hodil údernější a drsnější konec, méně happy endu. Ale i tak se musí nechat, že film funguje lépe než jeho mladší bráška. Mnohem lépe.

Masky parádní.

Americký film „Ostrov doktora Moreaua“ v hlavní roli s Burtem Lancasterem padá na tom, že Michael York nezahrál postavu Andrew Braddocka nijak skvěle, je to prostě jen dobrodruh, který má náhodou objevit temné tajemství ostrova. To nakonec udělá, bojuje a... Však uvidíte sami. Je ale škoda, že tady se z interakce mezi lidmi a geneticky upravenými tvory nezískalo víc.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (survival, zvířata, vědci, vrazi)


Přidat komentář