Pale Toes: A Graphic Novel

85%
Komiksová adaptace krátkého příběhu od talentovaného finského spisovatele.

Autorem článku je Daniel Palička.

Scénář: Marko Hautala 

Kresba: Broci 
Obálka komiksu.
Marko Hautala aktuálně patří mezi špičku současného finského hororu. Talentovaný autor, který se ve své rodné zemi těší veliké oblibě a jemuž v Česku doposud vyšly tři knihy (Šeptající dívka a Bába Motyka pod taktovkou Knižního klubu a kritiky oceňovaný Architekt temna pod nakladatelstvím Golden Dog), se letos ukázal na 7. ročníku Horrorconu, kde jste se mimo jiné mohli zúčastnit speciálního diskuzního panelu věnujícího se primárně Hautalově jedinečné tvorbě. Byl to neuvěřitelný zážitek a jsem vděčný za to, že jsem se mohl podobné akce zúčastnit. Zejména osobní setkání s Hautalou bylo nezapomenutelné a budu na něj vzpomínat ještě hodně dlouho. K mému překvapení jsem zjistil, že Hautala má na kontě nejen kvalitní, velice propracované, z hlediska popisu detailní prozaická díla, ale také komiksovou publikaci “Pale Toes: A Graphic Novel”, u níž se spojil s kreslířem Brocim. Stojí za váš čas? A mohl bych ji doporučit? 
 
Předně musím zdůraznit, že “Pale Toes” je grafickou adaptací stejnojmenného krátkého příběhu, který jsem bohužel nečetl. Nemohu tím pádem udělat přímé srovnání. Při hodnocení budu vycházet ze svých subjektivních dojmů, jež ve mně komiksové dílo zanechalo. Zároveň budu recenzovaný titul hodnotit zcela nezávisle na autorově knižní tvorbě, protože jde o projekt z diametrálně odlišného typu média. 
 
“Pale Toes” pojednává o dvojici turistů, kteří přijedou do vesnice v jižní Francii. V místním hostinci se setkají s mužem, který jim nabídne, že je zavede do prehistorických podzemních jeskyní, do nichž je běžným turistům vstup zakázán. Ukáže jim svou bosou nohu, na které mu zůstal jen jeden prst. Zbytek, jak říká, je stále někde v jeskyních. Záhada chybějících prstů zavede dvojici hluboko do bezčasé temnoty podzemí. 
 
Grafický román “Pale Toes” mě zprvu moc nezaujal. Začátek se dle mého názoru příliš nepodařil. Chápu, proč jej Hautala do děje zakomponoval (ostatně žádný příběh se neobejde bez postupného budování zápletky a průběžného představování hlavních hrdinů), a věřím, že jiným čtenářům by vadit nemusel, ale nemohu si pomoci, start byl nemastný neslaný. Mohl být daleko záživnější a míň rozvleklý. Jakmile jsem se ovšem dostával dál a dál, začal jsem si podivuhodné hororové dobrodružství náramně užívat. 
V momentě, kdy byla do vyprávění zapojena jeskyně, se scénář rozjel na plné obrátky. Hautala šlápl na plyn a rozehrál tajemnem nasáklou podívanou s nesmírně děsivou a zcela jedinečnou atmosférou, jež by se dala krájet. Vše následně eskaluje ve zdařilém závěru, jenž nevyloží všechny karty na stůl. Čtenáři tak scenárista dává možnost si o zakončení udělat svůj vlastní obrázek a vytvořit si svoji jedinečnou interpretaci. Při četbě jsem si přesně vzpomněl na Hautalova slova, která padla během přednášky na Horrorcoru. Makabrózní příběh by měl ve čtenáři primárně zanechat emoce Stejně jako poezie, v níž je logika až druhotným aspektem, by i správná strašidelná povídka měla v člověku vyvolat pestrou paletu pocitů. Nepopsatelné cosi, co vás neustále hlodá zevnitř a nedá vám spát. Pokud tohoto cíle spisovatel docílí (podobně jako básník s lyrickým, metaforami prošpikovaným textem), zvítězil na celé čáře. Osobně si myslím, že v případě “Pale Toes” to platí dvojnásob. Tak hluboké pocity hrůzy a beznaděje jsem v komiksovém hororu již dlouho nezažil a těší mě, že Hautala scénář nádherně ukočíroval až do zdárného konce. 
 
Opomenout rozhodně nesmím jedinečný vizuál. Broci vsadil na jednodušší styl s výraznou tuší, který pracuje s osvědčeným kontrastem černé a bílé. Zpočátku mi kresba moc nesedla, přišla mi na můj vkus málo detailní, zbytečně jednoduchá a místy dost nevýrazná. Postupně jsem si k ní však našel cestu. A po dočtení mohu konstatovat jediné - k celkové atmosféře se perfektně hodila (zejména v druhé půlce černobílá stylizace zafungovala na jedničku). Velký palec nahoru!
 
“Pale Toes” je pro mě obřím zjevením. Když jsem si knihou listoval na Horrorconu (kde jsem si komiks mimo jiné pořídil), nevěděl jsem, co mám od výsledného produktu očekávat. O to větší překvapení přišlo po dočtení. Jde o blesk z čistého nebe. O vybroušený klenot, který byste rozhodně neměli minout. Hledáte-li kvalitně odvyprávěný příběh s parádně vykreslenou atmosférou a solidní gradací, je recenzovaný titul určen přímo pro vás. Pokud se považujete za Hautalovy fanoušky, měli byste jej tím tuplem vyzkoušet. A jestli s Hautalou teprve začínáte, nenechte se zmást. Opravdu není “finský Stephen King”, jak je často mylně označován.
 
Komiks “Pale Toes” si můžete pořídit na stránkách nakladatelství Golden Dog. 
 
Hororové knihy (komiks)


Přidat komentář