Pavlína Víznerová: Když straší mezi řádky

70%
Naše redaktorka mě velmi překvapila zajímavou sbírkou povídek, které sice nejsou všechny hororové, ale přesto zaujmou.

Pavlína Víznerová: Když straší mezi řádky

Vydalo nakladatelství e-bohém, 2014, 29 Kč

 

Když mi naše redaktorka Pavlína oznámila, že vydala novou knihu – eknihu, abych byl přesný – byl jsem docela zvědavý na to, jak vlastně píše. Ono je přece jen něco jiného, když člověk píše publicistické články a něco jiného je pak prezentovat se svou vlastní prozaickou tvorbou. Sám bych tohle asi měl vědět. Bohužel mi trochu trvalo, než jsem se na knihu dostal, za což bych se chtěl omluvit, ale svoje sliby dodržuji a recenzi konečně uvádím.

 Obálka knihy Když straší mezi řádky.

Střípek naděje Adama Brouka

Na rozjezd velmi dobrá povídka, která v sobě od začátku má něco kafkovského, ale v hororovém smyslu, ne až tak moc v tom silně absurdním. Vykořeněná postava, která hledá, co je příčinou. Podáno je to moderní formou i moderním stylem přemýšlení, což se mi líbí. Pointa není až tak překvapivá, ale celkově velmi dobrý začátek.

 

Protože

Mám rád temné romance a mám rád, pokud končí dobře. To je jeden z mála žánrů, kde dobré konce snesu. „Protože“ je temná romance. Krásná, děsivá, i když ne zase tolik, a s postavami, kterým jejich sblížení přejete. No dobře, vlastně jde o sebevraha, ale v tom je přece ta krásná temnota. Mému rozpoložení povídka, která není zbytečně výřečná, velmi sedla.

 Obálka Pavlíniny knihy Povídání do svítání.

Rudyard

Rozhodně vrchol celé sbírky, a to nikoli pouze co se délky této povídky týká. Ano, je nejdelší, ale tohle je povídka, kterou chcete číst a chcete vědět, jak dopadne. I když není konec až tak moc uspokojivý, tak cesta k němu je velmi dobrá a Pavlína ukazuje, že až se ještě trochu vypíše, tak bude výbornou autorkou s velmi zajímavými nápady a velmi zajímavými postřehy během celého děje. Navíc, její postavy skutečně ožívají.

 

Tři doby řeky (Dopoledne + Poledne + Večer)

Jedná se o povídku, která je rozdělena na tři části, ale musím se přiznat, že po předchozí povídce „Rudyard“ bylo tohle mírně naivně filosofické dílko trochu zklamáním. Jako kdyby se Pavlína chtěla zbavit dějovosti ve prospěch myšlenky, kterou bude prezentovat, ale to bohužel až tak dobře nevyšlo a pro mě se ta myšlenka ztratila v nenávratnu.

 Obálka k příběhu Stín.

Když včely funí

Tohle už je něco trochu jiného. Tady si Pavlína opět dovolila trochu filosofičtější přístup, možná metafyzický, ale přitom použila postavy, které jsou zajímavé, které mají historii, které mají minulost, které mají charakter. A to je na nich velmi zajímavé a zároveň dojemné, i když se vlastně jedná jen o celkem banální historku. Ale právě banalita lidského života je někdy tak krásná, že vám sama o sobě dokáže vykreslit úsměv nebo vehnat slzy štěstí do očí. A tohle se v povídce podařilo krásně vystihnout.

 

Postel (Charita + Kamarádka)

Docela mě překvapilo, jak se Pavlína překlopila od dějových povídek k těm, které jsou spíše k zamyšlení a které se snaží sdělit více emoce než cokoli jiného. A musím říct, že se v tom s každou povídkou zlepšuje. Docela by mě zajímalo, v jakých časových intervalech jednotlivé povídky vznikaly a jak moc byly inspirovány vlastním životem. Tahle mi přišla velmi osobní. A i přes téměř nulovou dějovost, opět je zde parádní vykreslení postav.

 Ukázka z příběhu Stín.

Dobré ráno čtenářského klubu

A na závěr něco, co mi přijde rozporuplné. Má to takovou celkem příjemnou depresivní atmosféru, které ústí i v poetické finále, ale nějak si nejsem jistý, jestli ten jeden prvek pointy byl skutečně nutný, respektive jestli bylo nutné vést tuto povídku skutečně fantastickou cestou. I bez ní by to fungovalo, i když je pravda, že by se přece jen trochu vytratila originalita.

 

Pavlína mě svou tvorbou velmi překvapila, hlavně proto, že jsem od ní nikdy předtím tolik povídek najednou nečetl. Hlavně „Rudyard“ je skvělá ukázka toho, že se dovede rozepsat i na větším prostoru a vytvořit zajímavou zápletku, která je obohacena skvělými postřehy a myšlenkami. Ještě trochu zapracovat na korektuře, ještě trochu vypiplat nějaké povídky, aby skutečně udeřily tak, jak mají, a bude to naprosto skvělé. Pavlína je mladou nadějí nejen v oblasti hororu a fantastiky, ale obecně v oblasti tvorby. Jen mě mrzí, že musí vydávat pouze formou elektronických knih.

 

Výbornou knih si za až neuvěřitelnou cenu můžete objednat zde: http://www.jine-knihy.cz/kniha/kdyz-strasi-mezi-radky

 

Hodnocení: 70 %

Hororové knihy (upíři, duchové, vrazi)


Přidat komentář