PAX 10: Draugova oběť

80%
A jsme v cíli.

PAX 10: Draugova oběť

PAX 10: Draugen

Vydalo nakladatelství Host, 2018, 299 Kč

 

A je konec. Konečně jsem dočetl sérii „PAX“. Popravdě jsem se divil, že se tvůrci zařekli, že to bude jen deset dílů, protože by jich mohlo být víc a myslím, že by byly pořád kvalitní, ale zase si říkám, že je dobře, pokud se skončí ve chvíli, kdy to ještě pořád stojí za to a kvalita je stále vysoká, nejedná se už jen o natahování, což byl za mě případ devátého dílu. Ale desítka to vynahrazuje.

 Obálka knihy

Takž, co se muselo v knize „PAX 10: Draugova oběť“ uzavřít? Bylo to celkem dané – souboj s Migrénou – Maggie Migrénou, ne chronickou bolestí hlavy – záchrana knihovny, ale také vztahy, třeba jako vztah kluků a jejich matky, vztah Alrika a Iris, apod.  Bylo toho docela dost, stejně jako odhalení toho, kdo je tu vlastně tím zlem za Migrénou, protože někdo další tady je.

 Všech deset knih.

Pokud se týká odhalení toho většího zla než je Migréna, nebo většího... možná stejně velkého, trochu medvědí službu dělá knize vnitřní obálka, kde je seznam postav a ta zlá, jejíž totožnost jme doposud neznali, je tam rovnou a nepokrytě představena. Trochu škoda a přijde mi to nedomyslné a nehezké spoilerování čtenářům. Ale ono je fakt, že zase tolik postav, které to mohly být, nezbylo.

 Ilustrátor série Henrik Jonsson

Většina toho, co má být uzavřeno se uzavře, a je super, že se tak děje způsobem, který je celkem akční, i když nemusí být vyloženě epický. A epický vyloženě není. Ale nevadí to, protože jste stejně v napětí, jak to dopadne, a když už víte, jak to dopadne, emoce vámi docela začnou cloumat. A to je dobře, protože příběh „PAX 10: Draugova oběť“ a vlastně celá série „PAX“ si podobné finále zasloužily.

 Ilustrace z knihy.

Kniha „PAX 10: Draugova oběť“ je povedeným ukončením desetidílné knižní série, kdy bych se popravdě nezlobil, pokud bych si mohl přečíst ještě něco dalšího. Ale ne, hlavní příběh se uzavřel, a to je dobře. Jedeme dál, těch dobrých knih je všude plno. Jen mě trochu mrzí, že více prostoru nedostali Thomas a Simon a nějak to pořádně v poslední knize neschytali. Tím myslím tak, aby se to jen krátce nezmínilo, ale čtenář si je mohl vychutnat. Nic to nemění na tom, že „PAX“ je skvělá série hororů pro mládež.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové knihy (duchové, děti)


Přidat komentář