Perníkový táta (seriál)

100%
Jeden z nejpromakanějších seriálů poslední doby o tátovi od rodiny, který se rozhodne, že výroba metanfetaminu bude správná životní cesta.

Perníkový táta

Breaking Bad

5 sérií, celkem 62 dílů, 2008-2013

 

Tvůrce: Vince Gilligan

Hlavní postavy:

Bryan Cranston (Walter White)

Anna Gunn (Skyler White)

Aaron Paul (Jesse Pinkman)

Dean Norris (Hank Schrader)

 

Letos nám skončil tenhle fenomén, který je mnohými kritiky označován za jeden z nejlepších televizních počinů všech dob. Nebudu se hádat, protože je to jednoduše pravda. Už od prvního seznámení se s tím, o čem seriál ve skutečnosti je, zjistíte, že tohle prostě není něco, co byste v televizi vídali často. Zapomeňte na velkolepou podívanou, zapomeňte na kladné hrdiny jako „Dexter“. To zní docela paradoxně, co? Ale ve srovnání s Walterem Whitem je Dexter skutečně milý člověk. Walter totiž nemá žádný kodex, kterým by svoje chování omluvil. Prostě dělá špatné věci.

Taková normální rodinka.

Jak už český název napovídá, „Perníkový táta“ asi nebude o tom, jak si nějaký stařík staví perníkovou chaloupku, anebo o tom, jak se v Pardubicích peče perník. I když s produkty České republiky má „Perníkový táta“ celkem dost společného. Walter White je totiž učitel chemie na střední, ale primárně je to prvotřídní chemik, který měl v životě trochu smůlu a udělal jedno blbé rozhodnutí, které ho připravilo o opravdu velké množství peněz. Zdá se, že s tímhle se už nějak smířil, ale ten parchant nahoře si s Walterem asi docela rád hraje, a tak mu ještě přidělává další radosti jako třeba rakovinu plic.

Klasický drogový boss.

Tohle je začátek celé pětidílné série, která rozhodně není hororová, ale je to hodně drsné drama, které si zaslouží pozornost. Walter White se ze svých zdravotních a s tím spojených i psychických problémů dostává po svém. Jako velmi dobrý chemik, který u žáků ve škole moc neuspěje, se rozhodne, že bude vařit metanfetamin. Je to kariéra trochu jiného zaměření, než doposud, ale jak se ukáže, Walt je velmi schopný, protože jako chemik má opravdu výtečné schopnosti. Ze začátku to je spíše koníček, chce si něco dokázat, ale postupně se jeho počínání mění v posedlost.

Tohle už jsou borci.

Během série sledujeme vývoj muže, který byl všemi ve svém okolí považován spíše za introverta, rodinného člověka, který se stará o svou rodinu, i o nemocného syna, je to milující otec i manžel. Na konci seriálu už tohoto muže nepoznáváte. Neskutečné ztvárnění toho, jak se člověk vyvíjí, jak se mění a jak si za všechno může sám. To, že vám ublíží někdo jiný, to je hnusné, je to drsné, ale když si ubližujete sami, když vy sami jste strůjci vlastní destrukce, to je opravdu děsivé. Kde končí potřeba se seberealizovat a kde začíná touha se podvědomě zničit?

Každý nějak dopadneme.

Seriál disponuje naprosto skvělými charaktery, které dokonale ztvárnili jejich herečtí představitelé v čele s neuvěřitelným Bryanem Cranstonem, kterého jsem do té doby měl zaškatulkovaného spíše jako komediálnějšího herce nebo herce vedlejších rolí. Co ale tady předvádí, to je opravdu neuvěřitelné. Silné herecké výkony, kdy mu věříte každou jeho pózu. A s tou plešatou hlavou a bradkou vypadá skutečně jako pořádný badass. Ani kvůli tomu ale není seriál tak přelomový, i když herci dělají opravdu hodně, stejně jako scénář. Přelomový je způsob toho, jak je seriál natáčený, záběry, které jsou používány, to, jak jsou nasnímány jednotlivé scény. U některých si budete opravdu říkat, že tohle jste ještě nikdy neviděli, že tohle není něco, co je v televizi standardní. A není to standardní ani pro film. Je vidět, že si tvůrci se seriálem hráli, zkoušeli trochu experimentovat a dali vám něco navíc. Doufám, že se nejdou filmaři, kteří budou mít odvahu v tomto trendu pokračovat. Některé scény vás prostě dostanou do kolen a už se vám nikdy nevymažou z hlavy. Jedinečný zážitek.

 

Hodnocení: 100 %

Hororové filmy (vrazi, seriály)


Přidat komentář