Plán 9 (1959)

45%
Tohle je naprostá klasika od nejhoršího z nejhorších. Ed Wood a jeho mistrovské dílo.

Plán 9

Plan 9 from Outer Space

USA, 1959, 79 minut

 

Režie: Edward D. Wood Jr.

Scénář: Edward D. Wood Jr.

Hrají:

Gregory Walcott (Jeff Trent)

Mona McKinnon (Paula Trent)

Duke Moore (Lieutenant Harper)

Tom Keene (Colonel Edwards)

 

Eda Wooda asi není třeba moc představovat. Je označován za nejhoršího režiséra všech dob, ač to samozřejmě není úplně pravda. Je možné objevit mnohem horší filmy v historii tohoto umění. Ed Wood se ale stal kultovním režisérem především proto, že jeho snímky jsou tak špatné, že prostě není možné je jen tak přehlížet, nebo na ně zapomenout a nechat je zapadnout. Jedním z nejznámějších snímků tohoto tvůrce je „Plán 9“.

Děsivé...

„Plán 9“ má – nijak překvapivě – jednoduchou zápletku. Vychází z klasického schématu 50. let – strach z neznámého. Tím neznámým je v tomto případě strach z toho, co by mohlo přijít z vesmíru. Co když nejsme sami a co když ti, co by mohli přijít, nebudou mít s naší civilizací slitování, ale jejich záměry budou dobyvatelské a nepřátelské? Alespoň tak se to bude na první pohled zdát.

Už jsou tady!

Film vyniká tím, že má neskutečně špatné efekty a že je velmi komorní. Natáčelo se za různých podmínek v různých ateliérech a garážích, což je poznat na první pohled. Záběry jsou většinou statické, lokace se opakují a scény nejsou nijak zásadně široké, ale spíše úzké. K tomu jsou ještě doplněna vyprávění voiceoveru, který se nás snaží seznámit s celkem jasným a pochopitelným děním. Je to trochu jako některé komiksy, kde je zbytečně moc textu, který popisuje to, co z ilustrací bije do očí.

Děsivější...

„Plán 9“ však vyniká i v dalších ohledech. Scénář je neskutečně plochý a statický, slova a věty, které jsou pronášeny, jsou kostrbaté a neohebné. Jako kdyby mluvil někdo, kdo se učil slova z brakové literatury a navíc ještě nemá cit pro atmosféru, pro změnu tónu, pro emoce. Tohle je hlavně problém herců, a to kompletně všech herců – nejsou schopni vyjádřit žádné emoce. Vedení Eda Wooda jim rozhodně v ničem nepomohlo. Ten člověk prostě nevěděl, co dělá.

Nejděsivější!

Jenže jeho filmy stejně mohou pobavit. Na „Plánu 9“ se dá učit to, co je ve filmu špatně, to, čeho by se měl tvůrce vyvarovat, anebo to, co by se dalo použít jinak, upravit a udělat z toho béčko, které má skutečně grády. Ed Wood byl neumětel, ale právě díky tomu jsou jeho snímky naprosto specifické a kouzelné. Mohou za to i herci, jež obsadil – hvězda 30. let Béla Lugosi, anebo Vampira, další z takových menších hororových hvězdiček.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (béčka, mimozemšťani)


Přidat komentář