Pod kůží (2008)

70%
Malý horor, který dokáže diváka celkem příjemně překvapit.

Pod kůží

Splinter

USA, 2008, 82 minut

 

Režie: Toby Wilkins

Scénář: Ian Shorr, Kai Barry a Toby Wilkins

Hrají:

Jill Wagner (Polly Watt)

Paulo Costanzo (Seth Belzer)

Shea Whigham (Dennis Farell)

Rachel Kerbs (Lacey Belisle)

 

Horor „Pod kůží“ mám u sebe už několik let, ale z nějakého důvodu jsem se na něj dostal až šest let po jeho uvedení. Snad mi ten název až příliš evokoval „Želvy Ninja“ nebo kde mám hledat důvod, ale teď už vím, že rozhodně nebyl nijak zásadní důvod k tomu, abych se snímku „Pod kůží“ vyhýbal. Není to velký film, je to spíše menší film, ale v tomhle případě je to jen dobře. Komorní prostředí mu sluší a bylo docela dobře využito.

 Co způsobí jedna tříska...

Když se využívá stísněný prostor jako zde, kdy nejprve je to auto a následně benzínka a její vnitřek, většinou je to proto, aby se trochu ušetřilo. On ani snímek „Pod kůží“ není drahý a nevypadá tak, ale když dojde na trikové sekvence, zůstává velmi dobrým a místy nám předvádí skvělé triky. A i když to bude sem tam dáno střihem, vůbec to nevadí, protože to tvůrcům jednoduše funguje.

 Variace na Adamsovu rodinu?

Polly a Seth se vydali kempovat, ale moc jim to nevyšlo. Musejí nakonec volit plán B, za což se Seth moc nezlobí. Samotné stanování ho vlastně vůbec nelákalo. Jenže cestou narazí na pořádný problém – dvojici, která chce jejich auto a vezme si je jako rukojmí. Jenže pak stačí jedna píchlá pneumatika a všechno je ještě úplně jinak, než by si čtveřice myslela. Ze zločinců se sami stávají rukojmí a my zde vidíme zajímavý efekt toho, jak lidé dokáží spolupracovat i přesto, že jedna skupina byla těmi druhými ohrožena.

 Místo činu - kapota auta.

Nápad na monstra tady trochu vychází ze zombie nákazy, ale „Pod kůží“ si jde svou vlastní cestou a díky tomu je originální. Příšery, které zde vidíme, jsou celkem unikátní a jsou spojeny s názvem. Splinter se překládá jako tříska. Z jedné malé třísky pak vzejde něco, co dokáže lidem pořádně znepříjemnit život. Monstra jsou zde rychlá, hnusná a pořádně deprimující. Těch se postavy tak snadno nezbaví.

 Už se to šíří, už to nejde zastavit!

„Pod kůží“ je malý film, který dokáže zaujmout tím, že jsou zde sice klišé, která jsou pro americký horor typická, ale zároveň jsou zde momenty, kdy jsou tato klišé postavena na hlavu. Jsem si jistý, že každý jiný film by zde ještě řešil vztah mezi rukojmími a zločinci, ale „Pod kůží“ se na tohle nezaměřuje a řeší situace dobře a vlastně i celkem inovativně. Je jednodušší se spojit s nepřítelem proti společnému nepříteli než bojovat každý sám za sebe.

 

Hodnocení: 70 %

Hororové filmy (příšery, survival)


Přidat komentář