Přenašeči (2009)

60%
Ve světě, kde se bojíte dýchat, je snadné zemřít.

Přenašeči

Carriers

USA, 2009, 84 minut

 

Režie: David Pastor a Àlex Pastor

Scénář: David Pastor a Àlex Pastor

Hrají:

Lou Taylor Pucci (Danny)

Chris Pine (Brian)

Piper Perabo (Bobby)

Emily VanCamp (Kate)

 

Ten český název je takový pěkně nebezpečný, sám v sobě tvrdí, že to, co budete sledovat, je příběh o něčem, co je nehezké, s čím se nechcete potkat. Nechcete být nemocní, ale tady musíte počítat s tím, že přenašeči jsou všude a že vás mohou infikovat. A vy rozhodně netoužíte po tom, aby vás kdokoli infikoval a aby se vám stalo to, co se stalo populaci na Zemi. Ano, „Přenašeči“ jsou katastrofickým filmem.

 Hlavně bezpečnost.

Snímek „Přenašeči“ začíná tak, že máte pocit, že se bude jednat o snímek ve stylu klasického slasheru, kdy skupina jede na nějakou chatu, kde je čeká nebezpečí. Ale je to jen prvotní zdání, protože sledujete skupinu mladých v autě, kteří někam jedou. Jenže oni pak zastaví jinému autu a vy si uvědomíte, že je mezi lidmi nějaké napětí. Nechtějí si navzájem pomáhat. Proč? (Kromě toho, že lidé takoví jsou.) Co je toho příčinou? Důvod je nakonec celkem jednoduchý.

 I děti se v tomhle světě najdou.

Populace planety Země se nakazila záhadným virem, který vede k tomu, že lidé umírají ve velkém. Jedná se o velmi infekční nákazu, které se dá ale předcházet dodržováním určitých pravidel. A čtveřice, kterou sledujeme, v tomhle očividně umím chodit a ví, jak se smrti vyvarovat. Jenže ono je to někdy o něčem víc než jenom o tom, jak dobře budou všechna pravidla dodržována.

 Tomu už není pomoci.

Čtveřice si velmi záhy uvědomí, že tohle je o lidech a že lidé jsou vždy faktorem, díky kterému se začíná všechno obracet k ještě horšímu, a to i ve chvíli, kdy už je to samo o sobě docela špatné. Takže ano, „Přenašeči“ jsou vlastně filmem, který ukazuje, jak nefunguje skupina a jak je sama sebou vedena k sebedestrukci, která je velmi trýznivá a která ukazuje, že opravdu člověk člověku je vlkem.

 Takhle si to ranní probuzení nepředstavovala.

„Přenašeči“ nejsou filmem, který bych označil za naprosto skvělý, ale tu tíživost prezentovaného světa zobrazuje snímek naprosto skvěle a na vás z toho všeho padá ten správný, depresivní pocit, který byste měli dostat. Jsou katastrofy a katastrofy a tahle je hodně zlá, protože stačí opravdu malá chybička a nemáte jak bojovat. Tuhle nákazu nejde porazit baseballovou pálkou.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (survival)


Přidat komentář