Presence of Mind (1999)

60%
Celkem funkční adaptace gotického románu Henryho Jamese.

Presence of Mind

Španělsko, USA, 1999, 94 minut

 

Režie: Antoni Aloy

Scénář: Henry James, Barbara Gogny, Antoni Aloy, Mitch Brian

Hrají: Sadie Frost, Lauren Bacall, Ella Jones

 

Jeden z těch snímků, o němž nevíte, a to i přesto, že má celkem zajímavé obsazení, stejně jako má rozhodně zajímavou předlohu. Autorem předlohy je totiž Henry James, což je klasik gotického románu a má poměrně zastoupení i v českém překladu. I román „The Turn of the Screw“ u nás vyšel, a to dokonce ve dvou vydáních V roce 1994 u Arga a v roce 2006 u Nakladatelství Lidové noviny. V obou případech pak jako „Utažení šroubu“.

Takové milé.

Co se týká obsazení jsou zde čtyři jména, která rozhodně nejsou neznámá, hned dvě z nich už jsou legendy. Mezi ty rozhodně patří dnes již nežijící Lauren Bacall a stále žijící Harvey Keitel, který ale po hříchu nemá ve filmu příliš velký prostor a objevuje se hlavně na začátku. Ale Sadie Frost a hlavně Jude Law také nejsou neznámá jména, i když v jeho případě se opět jedná jen o malou roli.

Hezky se o ni starala.

Mladá žena (Sadie Frost), jejíž jméno není důležité, je najata pánem domácnosti (Harvey Keitel), aby byla guvernantkou pro děti, jež po smrti jejich rodičů vychovává. On není moc často doma a dětem by se péče hodila, hlavně pokud to bude od dámy, která ví, jak se o děti postarat. S dětmi nakonec ani moc problém není, větší problém je s paní Grose (Lauren Bacall), která na vše dohlíží.

I pohádky jí četla.

Paní Grose je taková ta žena, z níž máte hned pocit, že vás tam nechce. A asi to bude i pravda. Větší problém však nastane ve chvíli, kdy se guvernantka postupně dovídá, že se sídlem a se starostí o děti je spojeno jakési tajemství. V tu chvíli už nevypadá získaný džob jako něco vysněného, ale možná je zde něco, cosi velmi temného, co by k ní mohlo být skutečně nepřátelské.

Milá dívenka.

Španělsko-americký snímek „Presence of Mind“ je poměrně zdařilou adaptací, tedy ve smyslu toho, že se jedná o film, z něhož máte skutečně pocit, že se jedná o gotický román. Má to chvíli prvky dramatu, ale ten horor tam prostupuje, nepříjemně a skrz jednotlivé postavy. Lepší porovnání bohužel nenabídnu, Jamesovo dílo jsem zatím nečetl, i když jeho povídky mi tu už chvíli leží.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (duchové)


Přidat komentář