Rachel Rising
Vydalo nakladatelství Abstract Studio, komiksová série, od srpna 2011
Scénář a kresba: Terry Moore
Těch Moorů je ve světě komiksu docela dost a vždy se jedná o umělce poměrně zajímavé. Tony Moore se i u nás proslavil prvními šesti sešity série „Živí mrtví“ (česky sbírka „Živí mrtví: Staré dobré časy“), v poslední době na sebe upozornil hlavně žalobou Roberta Kirkmana, protože má očividně problém s tím, že „The Walking Dead“ vydělává hodně, a on, protože stál u zrodu, by měl dostat víc. Ale kromě něj je tu i Alan Moore, geniální scénárista, který už také spíše upozorňuje diskusemi a kritikou než novými uměleckými díly, i když má pořád co říct.
Terry Moore nemá ani s jedním z uvedených Moorů cokoli společného, pokud se týká rodinné linie. Společné má především to, že je velmi speciálním umělcem, což jeho „Rachel Rising“ rozhodně dokazuje. Specifický je zejména v tom, že pro nezávislost v komiksovém světě šel až tak daleko, že si vytvořil vlastní vydavatelství – Abstract Studio – kde vydává svá díla, podobně jako to udělal například Jeff Smith. Nic ho neváže, pouze jeho vlastní omezené prostředky, ale nebude aspoň nikdy muset bojovat o práva na své dílo s nějakou velkou společností. Alan Moore by mohl vyprávět. Vlastně docela dost vypráví. „Before Watchmen“ ho docela naštvalo.
Ale věnujme se Terrymu a jeho sérii „Rachel Rising“. Každý nezávislý komiks by měl mít něco, čím zaujme. Měli jsme tu „A Friendly Game“, která měla výborný příběh i provedení, takový Jeff Smith se vytasil s komiksem „Kůstek“ a ohromil epičností a temností i na pozadí na první pohled dětského komiksu. Terry Moore má s nimi společnou černobílou, v které je komiksová série „Rachel Rising“ provedena. Kromě toho, že nezávislý autor a vydavatel s černobílým komiksem ušetří, k některým komiksům se prostě hodí lépe. „Rachel Rising“ je ten případ.
Komiks však nestojí pouze na tom, že má černobílou kresbu a je automaticky dobrý, ale základy si buduje na zajímavých charakterech, které vám přijdou skutečné již od prvního sešitu, ale také na příběhu, který vás od prvního dílu drží v napětí a očekávání, staví kolem vás různá tajemství a napíná vás. Atmosféra je pak dostatečně mysteriózní a drsná, že vás donutí se zajímat o další díly v očekávání, jak tohle asi dopadne, co bude dál a jak hrdinka vlastně skončí.
A o čem že je komiks „Rachel Rising“? „Rachel Rising“ by se dalo přeložit jako „Rachel povstává“, tady v tomto případě povstává z hrobu, budí se i ve chvíli, kdy je jasné, že je po smrti. Po prvním díle si tak nejste jistí, jestli si z vás Terry Moore dělá srandu, anebo to myslí úplně vážně. Stačí se ale začíst dál a zjistíte, že pod povrchem něco tepe. Není to něco pěkného. Po sedmi dílech, které mám zatím za sebou, jsem se příliš daleko nedostal a mnoho otázek se nevyjasnilo. Moore ale zůstává dostatečně zajímavý na to, abych četl dál. Úžasná scéna ze závěru sedmého dílu, kdy z hrobů vylétávají mrtvá těla, vás nemůže nechat klidné.
Hodnocení: 80%