Rasputin: The Mad Monk (1966)

80%
Christopher Lee v další ze svých nezapomenutelných rolí.

Rasputin: The Mad Monk

Velká Británie, 1966, 91 minut

 

Režie: Don Sharp

Scénář: Anthony Hinds

Hrají:

Christopher Lee (Grigori Rasputin)

Barbara Shelley (Sonia)

Richard Pasco (Dr. Zargo)

Francis Matthews (Ivan)

 

Christopher Lee je pro mě jeden z neoblíbenějších herců a je mi nesmírně líto, že nás v roce 2015 opustil v krásném, požehnaném věku 93 let. Rozhodně nemám nakoukanou celou jeho filmografii, i když to mám v plánu, času je zatím dost, ale je pravda, že už jsem ho nějakou dobu nikde neviděl, tedy myslím ve starších kouscích. Posledního „Hobita“ jsem přece jen zhlédnul.

 Dám vám, co chcete...

„Rasputin: The Mad Monk“ je název filmu, který řekne všechno, alespoň tedy v případě, že trochu znáte historii a o tomhle člověku jste alespoň základní informace slyšeli. Hned od začátku je vám jasné, že Christopher Lee byl pro tuhle roli dokonalou volbou a s jeho hlasem a mírným přízvukem byste mu i klidně věřili, že je ve skutečnosti Rusem. I přes bujnou kštici a protáhlý vous vyzařují z jeho obličeje aristokratické rysy a uhrančivé oči, které byly pro roli nezbytné.

 ...a pak si vezmu, co chci já.

Christopher Lee je tedy Rasputinem, mnichem, který si dovede užívat života, a to hlavně tím, že využívá a zneužívá ostatní. Tohle se mu na začátku daří tak nějak různě, protože třeba pomůže, ale pak si reputaci zkazí tím, že se pokusí znásilnit mladou ženu. Od začátku to není člověk, kterého si zamilujete, ale Christopher Lee mu propůjčuje charisma, díky kterému tu postavu chcete sledovat.

 Zatancujeme si?

Film se točí především kolem toho, jak Rasputin intrikuje na carském dvoře, jak se svými schopnostmi, mezi které mimo jiné patří i hypnóza, dostane do carské rodiny, a užívá si toho, že má konečně postavení. Jenže samozřejmě musí nastat chvíle, kdy se mu všechno vymstí. Film není nijak trikově náročný a je o interiérech a postavách a jejich herectví, které je možná trochu teatrální, ale stejně tak jsou zde momenty přirozené uvolněnosti, kterou je možné pozorovat hlavně na Rasputinovi.

 Ty oči... TY OČI!

Na snímek „Rasputin: The Mad Monk“ se nesmíte dívat proto, že chcete nějaký historicky věrný epos o tom, kdo vlastně byl Rasputin a co způsobil. Na film se budete dívat proto, že je to docela dobře vygradovaný snímek o intrikách a o tom, jak je možné manipulovat s lidmi, když má člověk určité schopnosti, ať už mírně netradiční, anebo takové, které vycházejí jen z toho, že ví, co má říct a kdy to má říct, a že ví, co má udělat a kdy to má udělat. Tohle je koncert jednoho muže.

 

Hodnocení: 80 %

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář