Requiem pour un vampire (1971)

60%
Jean Rollin prostě měl svou estetiku.

Requiem pour un vampire

Francie, 1971, 95 minut

 

Režie: Jean Rollin

Scénář: Jean Rollin

Hrají:

Marie-Pierre Castel (Marie)

Mireille Dargent (Michelle)

Philippe Gasté (Frédéric)

Dominique (Erika)

 

Ani ve snímku „Requiem pour un vampire“ Jean Rollin neslevil ze svého přístupu a jsem za to jenom rád. Film je mimochodem známý i pod dalšími názvy, jako je ten mezinárodní „Requiem for a Vampire“ anebo jiný francouzský „Vierges et vampires“. Jak je vidět, s vampýrkami se Rollinovi asi dobře pracovalo, i když jim tedy mohl nechat udělat trochu lepší zuby.

Jen si tak lehnout.

Dvě dívky, které na začátku poznáváme v klaunském přestrojení, jsou na útěku na francouzském venkově. Možná by se zdálo, že skutečnost, že se jedná o francouzský venkov není až tak důležitá, ale tohle je zásadní skutečnost. Rollin dokáže s prostředím, ať už krajinou anebo hradem pracovat tak skvěle, že je to rozhodně část úspěchu jeho filmu. Tímhle na vás působí.

Jen povstaň.

Dvojice mladých dívek se dostane právě do jednoho hradu, kde podle všeho straší. Hlavně v noci se zde dějí věci. Je tu totiž ukrytá upírka, která zde má další kumpány. Pro mladé holky to není zrovna nejlepší místo, kde hledat útočiště. Ale stalo se a nás čeká další Rolinova várka hororu, nahoty a v tomhle případě i docela velká porce submisivity a dominance. Nikoli nutně ve spojení s upírkou.

S holkama je sranda.

Na filmech Jeana Rollina se mi líbí nahota, co vám budu lhát. Ty holky jsou zde pěkná, a i když e kamera někdy nešikovná, stejně jako se herci snaží neukázat až moc, tak to má něco do sebe a na tu nahotu se kouká hezky. Především pak proto, že je taková přirozená, což se dnes skoro nevidí. Nikde žádná umělá prsa, nikde nic, co by vypadalo nepřirozeně. Vše prostě krásné, lidské.

Pěkná upírka.

Francouzský snímek „Requiem pour un vampire“ nijak zásadně v tvorbě Jeana Rollina nevyniká. Je to přesně to, co od něj očekáváte, jen to není tak barevně vymazlené jako jiné jeho filmy. I tak jsou zde ale parádní záběry, až už na lidská těla anebo na krajinné prvky. S kamerou si Jean Rollin prostě uměl vyhrát a dokazuje to každým svým filmem především z konce 60. let a z let sedmdesátých.

 

Hodnocení: 60 %

 

Hororové filmy (upíři)


Přidat komentář