Resident Evil: Afterlife (2010)

60%
Co je po životě? Nejspíš jeden velký barák a pod ním spousta nemrtvých, co mají hlad.

Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

Německo, Francie, USA, Kanada, 2010, 97 minut

 

Režie: Paul W. S. Anderson

Scénář: Paul W. S. Anderson

Hrají:

Milla Jovovich (Alice)

Ali Larter (Claire Redfield)

Kim Coates (Bennett)

Shawn Roberts (Albert Wesker)

 

Čtvrtý díl série „Resident Evil“ s označením „Afterlife“ je možná tím, který se mi doposud líbil nejvíce. Bylo to určitě dáno tím, že jsem ho viděl ve 3D kině a že ten zážitek na mě zanechal dojem, což se většinou u 3D filmu nestává. V tomhle případě jsem ale měl skutečně pocit, že se o 3D snímek jedná a že efekty, které do něj byly pro tento případ zahrnuty, fungují tak, jak by ve 3D kině fungovat měly. Když Milla skákala, spouštěla se na laně, měl jsem pocit, jako kdybych tam byl s ní. Ta akce a adrenalin se na mě přenášely. A o tohle přece šlo, ne?

To jsou očíčka.

Když se na „Resident Evil: Afterlife“, ale i na všechny předešlé díly budete dívat jako na filmy, které chtějí něco říct, zklamete se. Paul W. S. Anderson nikdy nenatáčel filmy umělecké, vždycky natáčel filmy, které se dají nazvat zábavnými, konzumními. Chce diváka pobavit, nechce po něm, aby nějak moc přemýšlel. Chce z diváka dostat peníze a předvést mu v kině něco, za co mu ty peníze stojí. Myslím, že když do kina půjdete s tím, že nepotřebujete velkou myšlenku, budete se bavit.

No tady je prostě kočka.

„Resident Evil: Afterlife“ zase v podstatě navazuje tam, kde skončil předchozí díl „Resident Evil: Zánik“. Skupina se rozdělila. Lidé, s nimiž se Alice setkala v nehostinné krajině, putovala jednou cestou a sama Alice, která se proměnila doslova v superhrdinku, se vydala cestou jinou. Jenže hned na začátku dochází k problému – Alice o své superschopnosti přichází a je v podstatě normálním člověkem. Dostala protilátku, která jí však nezabrání v tom, aby dál pokračovala v životě a v cestě, která znamená postavit se Umbrelle a porazit její pohůnky.

Konečně nějaký krasavec!

Znovu se setkává s lidmi z pouště, ale ne se všemi a ne všichni se chovají tak jako dřív. Objevují se nové postavy, s nimiž se Alice seznamuje na vrcholu jedné vysokopodlažní budovy, kde lidé našli útočiště. Záběr dolů do ulice je skutečně impozantní a možná se jedná o jeden z nejlepších záběrů celé série. Stovky, možná tisíce zombie se tísní dole, pod domem a čekají na to, až se objeví nějaký živáček, po kterém by mohly jít. Trochu zklamání je objevení postavy, která vypadá jako Pyramid Head ze „Silent Hill“, ale je fakt, že tahle mrcha nepřestává být děsivá.

Tak přece jen utekl z vězení.

V konečném součtu je „Resident Evil“ hlavně něco pro fanoušky. Jednoduchá podívaná na efekt, kde nejde ani tak o příběh, jako o to, aby se člověk bavil. To, jak se scénář rozvíjí, to ani nestojí za sledování, protože tu jsou takové obraty a takové kotrmelce, že stejně nemá smysl se jimi zabývat. Prostě nechte film plynout, pak se vám bude líbit. Jestli ne, tak pro vás zůstane jen áčkově vypadajícím béčkem, kterým koneckonců i je. Žádná velká přidaná hodnota tam není, jen ta zábava, když vám podobný styl sedí.

 

Hodnocení: 60 %

Hororové filmy (zombie, příšery, béčka, survival, vrazi)


Přidat komentář