Resident Evil: Apokalypsa (2004)

45%
Alice se ocitá na čerstvém vzduchu a zjišťuje, že lidé umírají a zombie nákaza se šíří dál. Mor nového tisíciletí.

Resident Evil: Apokalypsa

Resident Evil: Apocalypse

Německo, Francie, Velká Británie, Kanada, USA, 2004, 94 minut

 

Režie: Alexander Witt

Scénář: Paul W. S. Anderson

Hrají:

Ethan Hawke (Edward Dalton)

Willem Dafoe (Lionel „Elvis“ Cormac)

Sam Neill (Charles Bromley)

Claudia Karvan (Audrey Bennett)

 

Paul W. S. Anderson se rozhodl, že přenechá režisérsky další díl člověku, který rozhodně nebyl povolanějším, na druhou stranu je to Andersonův projekt, a tak si podržel stále tvůrčí dozor, protože je tvůrcem scénáře, což se nezměnilo ani v případě filmů následujících. Alexander Witt byl možná zkušeným filmařem, ale rozhodně ne zkušeným režisérem. Převážně je to kameraman, který by měl vědět, jaký úhel zabrat. To celkem funguje, ale „Resident Evil: Apokalypsa“ má problém, že se vlastně celou stopáž tak nějak na něco pořádného jenom čeká.

No, potkat ho v noci v úzké uličce...

Příběh navazuje na děj předchozího filmu a konečně můžeme očekávat to, čím se vlastně série pyšní. Jsou to zombie, které se potulují ulicemi, vyskočí na vás zpoza rohu. To je deviza „Resident Evil“, protože díky tomu je zde nějaké napětí. Jinak by to byl skutečně jen obyčejný akční snímek, který se odehrává povětšinou v noci. A samozřejmě by tu byl jeden velký záporák, který je podobný Frankensteinovu monstru a má i trochu z cenobitů, které nám představil Clive Barker a jeho „Hellraiser“. Až na to, že monstrum v podání „Resident Evil: Apokalypsa“ není až tak děsivé.

V klidu, Alice to pořeší.

Alice je venku v ulicích Racoon City a my se dovídáme zprávy o tom, že nákaza je vlastně umlčena, že o nic nejde, že je to jen takový malý problém, snad únik radiace, nebo něco podobného, ne až tak závažného. Ještě je všechno v pořádku, situace je stabilizovaná, ale dění v Racoon City tomu úplně neodpovídá. Zombie se zde promenádují ulicí, útočí na každého živého, a navíc tu jsou ještě horší bestie, které byly přímo uměle vytvořeny. Jejich základ kdysi býval lidský. Projekt Alice musí pomoct lidem, nebo to spíš chce, ale sama se musí postavit nepříteli, který byl vytvořen proto, aby vyhladil ji. Program Nemesis může být spuštěn.

A tenhle je taky dobrej.

„Resident Evil: Apokalypsa“ je především akční horor, a to „akční“ trochu upozaďuje horor. Jako obvykle. Nejsou zde tedy skutečně děsivé scény, které by vás donutily se otřásat, hraje se hlavně na to, že ve filmu vystupují příšery, které by měly děsit samy o sobě. Nějaké budování atmosféry nečekejte. Jenže ona ani ta akce není nic skvělého. Je to dělané na efekt, čehož je jednoznačným důkazem scéna v kostele. Když Alice prolétne oknem na motorce a rozpoutá řežbu, říkal jsem si: „No jo, co jste čekali?“

Venku je to peklo.

„Resident Evil“ je moje oblíbená série, ale musím říct, že za to mohou především novější díly, které už mě baví jenom z toho principu, že si na nic nehrají a chtějí být bohapustou akcí, která vypadá dobře. Navíc ve 3D to vypadá opravdu dobře. Příběhově jsou nové filmy celkem prázdné, ale pořád si myslím, že je to lepší než tohle, kde se hraje na nějaké hodnoty, na jedné straně jsou ti dobří, na druhé ti zlí, ale vlastně to nemá pořádnou atmosféru a ani potřebný drive.

 

Hodnocení: 45 %

Hororové filmy (zombie, příšery, survival, vrazi)


Přidat komentář