Riddick: Kronika temna (2004)

50%
Riddick je prostě postava, která si pozornost zaslouží. Tenhle druhý film však není žádný šperk.

Riddick: Kronika temna

The Chronicles of Riddick

USA, 2004, 119 minut

 

Režie: David Twohy

Scénář: David Twohy podle postav vytvořených Kenem Wheatem a Jimem Wheatem

Hrají:

Vin Diesel (Riddick)

Colm Feore (Lord Marshal)

Thandie Newton (Dame Vaako)

Judi Dench (Aereon)

Karl Urban (Vaako)

 

Na snímku „Černočerná tma“ se mi líbila jedna zásadní věc – jeho komorní prostředí. Jasně, nebylo to prostředí malého domu, nebo dokonce jedné místnosti, byla zde rozsáhlá planeta, ale děj se odehrával okolo několika málo postav, nesoustředil se na nic epického, ale jen a přežití této malé skupinky odsouzené ke smrti. Komorní, zaměřené hlavně na napětí, na to, co se stane. Nebylo to velké dílo, ale v tomhle směru mě to dostalo. „Riddick: Kronika temna“ je už úplně jiný film.

Co čumíte?

„Riddick: Kronika temna“ je epickým filmem, na kterém je vědět, že rozpočet byl mnohem větší, bylo možné si dovolit lepší digitální triky, bohatší výpravu, krásnější scenérie. To je sice hezké, jenže Twohy se pokusil z komorního survivalu ve stylu „Vetřelce“ udělat nové „Hvězdné války“. A tohle prostě nevyšlo. V takovém podání neměl Riddick dostatečný potenciál na to, aby utáhl tak epickou podívanou. V konečném důsledku se tak vlastně nejedná o nic jiného než o další epičtější survival, který se celkem přibližuje filmu Vetřelec 3, a to hlavně díky vězeňskému prostředí.

Nějak si Vina Diesela bez těch brýlí neumím představit.

Twohy se ale vzdal monster, která na Riddicka a skupinu kolem něj útočila, a místo toho se věnoval velké hrozbě pro celý vesmír. A najednou tu máme skutečně celkem obyčejné sci-fi, kde pořád vyniká jen postava Riddicka, protože vidí ve tmě, což je sice hezké, ale pro „Kroniku temna“ to nemá příliš velký význam. Co je ale důležitější, dovíme se více o jeho minulosti a o mytologii celého temného vesmíru.

Intriky už i v tomhle filmu.

Twohy si přestal hrát s filtry, nechal zpomalené záběry a pár těch detailů, místo toho zkusil, jaké to bude natočit film s cool scénami. Sem tam to docela funguje, ale pak to zapadne do průměru. Jako sci-fi to není špatné, jsou zde celkem zajímavé nápady, rozvíjí se i příběh předchozího filmu, ale stejně budete mít pocit, že je to jen jeden delší díl nějaké rozsáhlejší série, kde vám chybí ještě hodně k tomu, abyste pochopili, proč by to vlastně mělo být tak dobré a originální.

Je to až moc fantasy.

Jak říkám. Twohy se v podstatě z ničeho pokusil udělat něco obrovského. Z malého filmu měla být najednou obrovská podívaná, což nakonec nevyšlo, jak u kritiků, tak u diváků. Člověk se pak docela diví, že došlo i na snímek „Riddick“, ale Vin Diesel je dnes takovou hvězdou, že si oživení postavy mohl dovolit. Přeji mu to, o tom žádná, ale „Riddick: Kronika temna“ nikdy nebude mým nijak zvlášť oblíbeným filmem.

 

Hodnocení: 50 %

Hororové filmy (příšery, vrazi)


Přidat komentář