Robert Galbraith: Smrtící bílá

85%
Naše externí redaktorka Veronika Schreiberová se tentokrát zaměřila na čtvrtý díl ze série detektivních příběhů o Cormoranu Strikovi.

Robert Galbraith: Smrtící bílá

Lethal White

Vydalo nakladatelství Kniha Zlín, 2019, 499 Kč

Obálka knihy

V knize „Ve službách zla“ jsme se s Robin a Strikem rozloučili na svatbě Robin a Matthewa. Na začátku „Smrtící bílé“ se setkáváme právě v tomto okamžiku – na svatbě. Strike se stal nevítaným hostem všech kromě Robin, jež na něj očividně trpí. Navíc se Robin dozví pravdu o tom, že Matt jí smazal Strikeovy hovory. Manželství Robin a Matthewa nezačíná šťastně, ale Robin se alespoň usmíří se Strikem a nastoupí zpět do podniku, což je pro Matta jedna z posledních kapek. Ani Srikeův vztah s Lorelai však nepokračuje jako velká romance.

 

Strike po úspěchu s Rozparovačem může mít kromě Robin i další zaměstnance a rozjíždí business ve sledování na základě zakázek. Tohle už je něco, co by mohlo fungovat. Jenom to bude chtít nové případy. A pořádné případy. Zrovna takový by se mohl blížit. Jednoho dne za Strikem přijde duševně nemocný Billy a tvrdí: „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ Tohle je něco, co člověka přece jen donutí trochu se zarazit. Billy Strika prosí o vyřešení případu, jehož byl svědkem jako dítě.

 

Přestože Billy vypadá nemocně, Strika jeho případ zajímá a rozhodne se, že bude údajné zabití dítěte vyšetřovat. Než ale Billyho dokáže pečlivě vyslechnout, mladík zmizí. Robin a Strike začnou případ vyšetřovat a pátrání je zavede až do samotného britského Parlamentu. Aktuálně je Parlament zatížen připravovanou letní olympiádou, což perfektně dokresluje celý příběh, který tak získává na komplexnosti a dopadu, což by mohlo zajímat především čtenáře, kteří mají rádi politické prvky v detektivce, potažmo thrilleru.

 

Ve všech knihách v sérii od Robert Galbraitha jsme se postupně dozvídali o vztahu Strika a Charlotte, následně i Lorelai, o vztahu Robin a jejího Matthewa. Poslední kniha je na vztahy vysloveně zaměřená. Jako kdyby se detektivní linie dostávala trochu do pozadí. Oba hlavní hrdinové si prožívají své. Strike se svým zraněním, se svou partnerkou, Robin se svým manželem.

 

Samozřejmostí je detektivní příběh stále důležité, dochází zde ke spletitému vyšetřování, které ústřední dvojici provede nejen napříč Londýnem, ale i za jeho hranice, na anglický venkov. V průběhu příběhu se setkáváme i s dostihy a chovem koní a samozřejmě nechybí ani temná rodinná tajemství, která jsou důležitá pro rozuzlení příběhu. Jako kdyby Robert Galbraith, tedy J. K. Rowling, přesně věděl, co do detektivky patří, a to také čtenářům podala. Dobré řemeslo, které strhne především ve druhé části, kde více prostoru dostává řešení případu.

 

Hodnocení: 85 %

 

Hororové filmy (vrazi)


Přidat komentář