Saw 3D (2010)

35%
Vyvrcholení série, které tak ze začátku skutečně vypadá, ale následně se zvrtne.

Saw 3D

Saw 3D

Kanada, USA, 2010, 90 minut

 

Režie: Kevin Greutert

Scénář: Patrick Melton a Marcus Dunstan

Hrají:

Tobin Bell (Jigsaw / John)

Costas Mandylor (Hoffman)

Betsy Russell (Jill)

Cary Elwes (Dr. Gordon)

 

Konečně jsem se dostal k tomu, že jsem zhlédl sedmý díl mé oblíbené série. Sama skutečnost, že mi to trvalo takhle dlouho, svědčí o tom, že jsem měl z tohoto dílu celkem strach. Přece jen, sedmý díl už je moc, navíc jsem neviděl smysluplný směr, kterým by se mohla série vyvíjet tak, aby mě to ještě opravdu dokázalo nadchnout. To se jen potvrdilo, když jsem si film konečně pustil a sledoval jsem neskutečně natahovanou blbůstku, která jen žije z toho, že série si udělala hodně dobré jméno.

Co to tam kutí?

I když je snímek označován jako 3D, neměl jsem to štěstí ho vidět v kině v tomto provedení, a doma nemám technologie na to, abych si 3D zážitek mohl jakkoli reprodukovat. Ani nemám nějak moc zájem. Současné 3D filmy mě ještě nepřesvědčily o tom, že je to cesta správným směrem a že 3D snímky mají skutečně smysl. Hororový zážitek se mi tím většinou neumocní. Mám navíc pocit, že hororu „Saw 3D“ nepomůže žádné technologické zlepšení.

Tohle musí bolet.

Abych snímku zase nekřivdil, tak ten úvod vůbec není špatný. Poprvé sledujeme past, která je prezentována na veřejnosti, ve výloze, kde si kolemjdoucí mohou všechno prohlédnout, dívat se na to, jak se účastníci Hry rozhodnou. Má to náboj, je to zajímavé, jenže pak snímek padá s tím, že se vrací ke starým postavám a snaží se nám vnutit skutečnost, že Jigsaw zasahoval do života lidí mnohem víc, než se na první pohled zdálo. Samozřejmě nemluvě o tom, že je potřeba ještě pořešit Hoffmanův příběh.

Nevypadá jako zpěvák Linkin Park?

Co si budeme povídat, pasti jsou místy celkem nápadité hlavně ve svojí drsnosti, ale film už vykrádá předchozí díly a hraje prostě jen na to, že tu ty hnusné pasti jsou. Nejzajímavější je pak nakonec rovina toho, že si někdo chtě vydělat na tom, že se stal obětí Jigsawa a přežil. Ano, dneska je už možné vydělat skutečně na všem. Jenže v tomhle případě se jedná o linii, která je až moc nedořešena a je akorát záminkou pro to, aby si zase někdo mohl projít celou útrpnou cestou.

Tohle bude taky bolet.

„Saw 3D“ je tribut k celé sérii, což ale znamenám, že je to film spíše nedořešený, neuzavřený. Jako kdyby se celou dobu hledal nástupce Jigsawa, což se vlastně hledá, ale scénáristé už se v tom tak zamotávají a vy máte pocit, že vlastně jen točí káču, která jim neustále padá. Oni ji však zvednou a zase s ní chtějí zatočit. Vyčpělé, ohrané a co si budeme povídat, triková výtečnost už to poněkolikáté nezachraňuje. Otevřený konec jasně nabádá k dalšímu dílu a já doufám, že pokud k němu dojde, už to bude bez flashbacků.

 

Hodnocení: 35 %

Hororové filmy (slasher, mučení, survival, vrazi)


Přidat komentář