Screamers: Hon na člověka (2009)

40%
Screamers se po více jak deseti letech vrátili. A něco málo do sebe to má.

Screamers: Hon na člověka

Screamers: The Hunting

Kanada, 2009, 95 minut

 

Režie: Sheldon Wilson

Scénář: Tom Berry a Miguel Tejada-Flores podle povídky P. K. Dicka

Hrají:

Gina Holden (Victoria Bronte)

Jana Pallaske (Schwartz)

Lance Henriksen (Orsow)

Greg Bryk (Andy Sexton)

 

Návrat do světa „Screamers“ mi nepřijde jako zrovna moc dobrý nápad, protože to hlavní bylo řečeno prvním filmem. Další film už by mohl mít spíše sklon k akci a k opakování toho, co již bylo řečeno filmem „Screamers - Hlasy z podzemí“. A tohle je vlastně i pravda, protože ono toho v novém filmu moc není. Jen se mi docela líbí, jak je zde akcentována ona paranoia, která mezi lidmi propukne.

 Hezká.

Začátek snímku je celkem obyčejné sci-fi. Skupina speciálně vycvičených vojáků je vyslána na záchranou misi na planetu, kde se to hemží bytostmi, které jsou označované jako screamers, což jsou vlastně roboti, kteří měli nejprve pomoc lidstvu ve válce na této planetě, ale nakonec to došlo tak daleko, že i lidé samotní se museli ze strany screamers bát o svůj vlastní život.

 A zase ten Lance.

Záchranná mise není tak úplně úspěšná. I když vojáci najdou přeživší. Ti na ně ovšem nemají moc náladu, protože si myslí, že každý může být robot převlečený za člověka. Nakonec se ale po několika zabitích dají dohromady a snaží se přežít. Problém je v tom, že nikdo z nich pořádně neví, kdo je skutečně člověk a kdo má mechanické součásti. A tohle je problém, který může vést k tomu, že se všichni navzájem postřílí.

 I krev bude.

Tohle téma paranoie není nic nového a asi nejvíce tenhle film nechá upomenout na jeden ze sci-fi hororů nejklasičtějších – na Věc. Jenže snímek „Screamers: Hon na člověka“ nemá rozhodně tak propracovanou psychologii a už vůbec zde není tak skvělé gore, které bylo před těmi třiceti lety ještě děláno klasicky, bez pomoci počítačů. Nakonec ten dojem trochu zachraňuje Lance Henriksen v další, klasicky malé, ale drsňácké roli, jak jsme u něj v poslední době zvyklí.

 Vypadá to celkem hezky.

I když se film snaží o to, aby ta paranoia sílila, tak nakonec je finále stejně hlavně o tom, jak se všichni postřílí a kdo teda možná zůstane naživu. Film „Screamers: Hon na člověka“ si, pravda, na nic moc nehraje, ale ani nepřichází s ničím, co by bylo skutečně originální. Tohle je škoda, protože bych si myslel, že z předlohy P. K. Dicka je přece jenom možné vytřískat trochu víc než jen tohle.

 

Hodnocení: 40 %

Hororové filmy (příšery, survival)


Přidat komentář