Sherlock Holmes (2009)

90%
Guy Ritchie tak trochu vyrazí dech každým svým filmem, ale to, co se mu povedlo s klasikou žánru detektivek, to nečekal nikdo. "Sherlock Holmes" ožil v novém a skvěle.

 

Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

USA, Německo, Velká Británie, 2009, 128 minut

 

Režie: Guy Ritchie

Scénář: Michael Robert Johnson, Anthony Peckham, Simon Kinberg a Lionel Wigram podle příběhů Arthura Conana Doyla

Hrají:

Robert Downey Jr. (Sherlock Holmes)

Jude Law (Dr. John Watson)

Rachel McAdams (Irene Adler)

Mark Strong (Lord Blackwood)

 

Co se stane s hercem, který má naběhnuto na výtečnou kariéru, již v roce 1992 (ve svých 27 letech) je nominován na Oscara, ale dotkne se sklenky a stane se závislým? Podle všeho se zdálo, že Robert Downey Jr. bude jedním z těch, kteří skončí jako Mickey Rourke. Ale na rozdíl od Rourka se Robert vrátil o něco dřív a ne tak poničený alkoholem a drogami. Jeho průlomovou rolí byl překvapivě muž, který má také problémy s alkoholem – Tony Stark, jehož druhou identitou je „Iron Man“.

Mark Strong nemůže hrát nikoho jiného než padoucha.

Kariéra tohoto výtečného herce se znovu nastartovala a on si může vybírat, do jakého filmu půjde. Především se ale profiluje v žánrech, kde jde alespoň okrajově o humor. Druhou nominaci na Oscara si vysloužil za svou roli černocha ve filmu „Tropická bouře“, pokračuje jako Tony Stark nejen ve filmech o Iron Manovi, ale objevil se ve filmu „Neuvěřitelný Hulk“, i když se jednalo o skutečně jen epizodní roličku a můžeme se na něj těšit v „The Avengers“ stejně jako v třetím pokračování „Iron Mana“. Ale od chvíle, kdy se znovu dostal na výsluní, má další roli, která je pro něj naprosto určující a kterou on vyprofiloval pro moderní dobu – touto rolí je Sherlock Holmes.

Jednoduše naprosto geniálně vybrané dvojice.

Když byl ohlášen snímek „Sherlock Holmes“ v režii Guye Ritchieho, dost lidí si klepalo na čelo. Jeho styl je přece jen trochu odlišný od toho, než jaký bychom předpokládali pro snímek o detektivovi, jehož známe většinou jako staršího pána, konzervativního, i když s geniálními schopnostmi a povahou, která je někdy na zabití. Ani obsazení Roberta nevyvolávalo moc velkou důvěru. Ale pak se snímek dostal do kin a vysloužil si zasloužené ovace. Proč je tomu tak?

„Sherlock Holmes“ je moderním filmem, který se odehrává v druhé polovině 19. století. Dobově je film dokonalý, není mu možné mnoho vytknout. Kostýmy, atmosféra doby, všechno sedí tak, že se přenášíte do Londýna, jaký už dnes není, ale stejně máte pocit, že jste se nějak zasekli v čase, protože snímek má takový drive, že se vůbec nezastavíte. Navíc je doplněn o thrillerové, až téměř fantaskní prvky, které jsou samozřejmě dostatečně vysvětleny – v tu pravou chvíli – aby bylo jasné, že příběh je zasazen do naprosto reálného nefantaskního prostředí.

Nezáviděníhodná situace.

Devizou filmu jsou herecké výkony a hlavně jejich chemie. Robert Downey Jr. si dokonale sednul s Judem Lawem a nejinak je tomu v případě Rachel McAdams. Mezi Sherlockem a Irene to nádherně jiskří. Když se sejdou dvě inteligentní mysli, stojí to za to. Mark Strong si bude muset zvyknout, že těch kladných postav si za svého života moc nezahraje, ale záporáci mu prostě sedí.

Nádherná femme fatale Irene Adler.

Guy Ritchie natočil Sherlocka Holmese po svém, pohlídal si dobrý scénář a hlavně naprosto převrátil všechno, co o Sherlockovi víme, nebo si alespoň myslíme, že víme. Jeho Sherlockovi ovšem nechybí základní vlastnosti, které má mít podle knih. A pokud si nějakou knihu vezmete a začtete se, zjistíte, že zas tak daleko od reality Ritchie a scénáristé nejsou. Navíc, v dnešní době Downeyho pojetí zaujme víc, než „starobylé“ pojetí londýnského džentlmena s obsesivním chováním.

 

Hodnocení: 90%

Vaše komentáře

Veronika Schreiberová
hodně dobrý, Robert i Jude to zahráli naprosto perfektně. A navíc hlavní záporák Mark Strong - dobrý obsazení :-)
Veronika Schreiberová 16.05.2012 22:18:07 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Souhlasím, zvolit tyhle herce, to byl prostě geniální tah.
Martin Štefko 17.05.2012 07:36:25 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (vrazi, komedie)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Číst komentáře