Slunovrat (2019)

90%
Snímek, který jen tak hned nerozdýcháte.

Slunovrat

Midsommar

USA, Švédsko, 2019, 147 minut

 

Režie: Ari Aster

Scénář: Ari Aster

Hrají:

Florence Pugh (Dani)

Jack Reynor (Christian)

Vilhelm Blomgren (Pelle)

William Jackson Harper (Josh)

 

Neodolal jsem tomu, když se v kinech objevil horor, který byl docela dobře hodnocen, a tak jsem se na něj vydal. A musím uznat, že „Slunovrat“ je skutečně jedinečný zážitek. Tohle není horor pro fanoušky, kteří se chtějí lekat, není to podívaná pro někoho, kdo chce lehký letní hororový zážitek tohle je film, který se vám dostane pod kůži. A může zanechat nepříjemné mrazení. Hodně nepříjemné.

Hlavně křič!

Na první pohled vypadá snímek „Slunovrat“ celkem tradičně. Skupina pěti lidí se vydává z Ameriky na výlet do Švédska, který má být primárně studijní. Jeden z přátel tu chce psát diplomku, jeden možná téma pro diplomku najde. Důvodem pro cestu je i to, že jeden z přátel, Pelle (Vilhelm Blomgren), zde má rodinu, kterou je vlastně taková hodně specifická komunita.

Takový krásný výlet bude!

A právě za komunitou pětice míří. Jsou zde ještě nějaká traumata, jeden nefungující vztah, což je docela zajímavý základ pro to, co se bude dít v komunitě, kde jsou všichni free, drogy se tam berou celkem normálně, i když velmi specifické, a životní styl místních je rozhodně takový, který byste neoznačili za normální. A to i přesto, že zde všichni vypadají šťastně. Vlastně i to samo o sobě je dost podezřelé.

Tomu neuvěříš...

Od chvíle, kdy se skupina do komunity dostane, je vám jasné, že tady budě něco špatně. A dění graduje a graduje a vy máte pocit, že už to nemůže být strašnější, ale ono může. Tohle je film, který ve vás zanechá něco... cosi. Nejspíš něco negativního, protože tohle je komunita, kam se nechcete dostat. Ale vizuální pojetí filmu ve vás nutně rezonuje i pozitivními dojmy, což je děsivý kontrast.

Divné stavby, ale pěkné.

Ari Aster po snímku „Děsivé dědictví“ přišel s dalším filmem, který jen dokazuje, že je to muž na svém místě a že jeho filmy vás rozhodně nenechají chladnými. Americko-švédský film „Slunovrat“ je děsivou ukázkou toho, jak je možné spojit vizuální krásu s gradujícím napětím, u něhož si nejste jistí, jestli je to čiré šílenství, či nikoli. Jedinečný a silný filmový zážitek.

 

Hodnocení: 90 %

 

Hororové filmy (mučení, survival, vrazi)


Přidat komentář