Smrtgasmus (2015)

45%
Hororová komedie o metalovém songu z útrob samého pekla.

Smrtgasmus

Deathgasm

Nový Zéland, 2015, 90min

Režie:  Jason Lei Howden

Hrají:   Milo Cawthorne

            Colin Moy

            Jodie Rimmer

 

Filmy z druhé půlky zeměkoule bývají téměř pokaždé příjemně jiné. Komedie o metalistech, kterým se podaří svým hraním vyvolat démony? Každý fanoušek tvrdé (až nejtvrdší) hudby ve své černé duši zaplesá. Takže i já jsem se filmu nemohla dočkat a těšila jsem se, až o něm povyprávím svým kamarádům muzikantům a budeme mít nový kult, jako byl třeba „Malý Nicky - Satan junior“. Čekala jsem nadsázku, odkazy na metalovou hudbu, trochu té morbidnosti a trochu toho strašení a hlavně, čekala jsem srandu. Ale jak asi už trochu tušíte, neměla jsem se tolik těšit. A přitom se film snaží dát všechno.

1

Brodie, metalista, kterému bychom měli nejvíc fandit, je otloukánek, který si v muzice našel útočiště. Kámoší se s prototypy nerdů a s nesympatickým Zakkem, což je druhý metalista, kterému ale fandit nebudete. Tihle kluci si jednoho dne založí kapelu. V té době se k nim také dostanou noty na prastarou píseň (malou krádeží od proslulého satanisty, takže si za to vlastně všechno můžou sami). Tak kluky nenapadne nic lepšího, než ji zahrát v metalové podobě a udělat z ní svůj první velký hit. Jenže ona to není jen ledajaká píseň, ona je to okultní věc a vyvolává démony. Takže se skoro celé město promění v obyvatele pekla a začne se přibližovat příchod jejich nadřízeného. A takovou katastrofu přeci chlapci nemohou dopustit.

3

Po úvodních povedených titulkách jsem si vzpomněla na reportáž nejmenované české televize, která pojednávala o metalistech jakožto satanistech. Všichni v jednom pytli, nezávisle na druhu metalu. Prostě jsme všichni neřádi, kteří hudbou vzýváme peklo. Ach jo. Už tehdy mě takový názor rozčiloval a vadil mi i ve „Smrtgasmu“. Pravda, je to tu schválně zveličené, ta nadsázka tu je očividná, ale jestli jsem se zasmála? Přátelé - diváci, ani jednou. A tak ráda bych se smála! Bohužel. Ba naopak jsem se musela snažit film neustále obhajovat, abych ho vůbec shlédla až do konce. No, tak Brodie není zrovna bedna a musí si z latiny překládat i slovo daemon. Nechápu, co bylo tak složitého na onom pekelném hymnu, že si to kluci nedokázali zapamatovat, když šlo o pár neskutečně jednoduchých akordů jdoucích pomalu za sebou. Asi bych reagovala trochu energičtěji, kdyby mému učiteli vytryskla ze zadnice krev a nespokojila se s pouhým „Jsi v pohodě?“, ale evidentně jsou na Novém Zélandu klidnější lidé. Nerozumím úplně tomu, proč když člověk začne poslouchat metal, tak si musí obarvit hlavu a nosit roztrhané oblečení. Asi jistý typ uniformy, dobře. Nevím, kolikrát za sebou mě musí bavit scéna s vyhřezlými vnitřnostmi a usekáváním hlav nebo končetin a skutečně hektolitry krve, ale fajn, respektuju to, jinak to v tomhle filmu prostě nejde.

2

Narovinu, „Smrtgasmus“ mě šeredně nebavil, nezlobte se na mě. Je mi to totiž opravdu líto.

Pokusím se tedy alespoň načrtnout klady filmu, protože někoho jiného třeba bavit bude. Čiší z něj veselá naivita osmdesátých let, kdy pěkná holka se sekyrou dokáže zachránit spoustu životů, když bude mít na sobě krátké šortky a lásku v dohledu. Na vzhledu lidí posedlých démony si někdo dal záležet, oslepené a ozubené bytosti vypadají výborně. Sympatické jsou i odkazy na hudební scénu a vyloženě milá je proměna školní blonďaté hvězdy na metalistku. V jejím případě, snad jako jediném, bylo divákovi ukázáno, že tvrdá hudba nemusí být jen o vzývání temných sil, ale také o energii, která od muzikantů přichází a k posluchači vchází.

4

Netvrdím, že „Smrtgasmus“ nestojí za zhlédnutí. Jen se na to podívejte. Pokud máte rádi metal, stejně neodoláte a budete chtít věřit, že vás čeká vtipný snímek, který vzdává hold slavným muzikantům a všichni se v něm tak nějak najdeme. Mně se to však bohužel nestalo.

Hororové filmy (hnus, survival, satan, komedie, mysteriózní)


Přidat komentář