Společenství vlků (1984)

55%
Neil Jordan natočil velmi zajímavý film, trochu pohádka, trochu fantasy pro dospělé. Další z variací na Karkulku ve vlkodlačím hávu.

 

Společenství vlků

The Company of Wolves

Velká Británie, 1984, 95 minut

 

Režie: Neil Jordan

Scénář: Neil Jordan a Angela Carter

Hrají:

Sarah Patterson (Rosaleen)

Angela Lansbury (Babička)

David Warner (Otec)

Georgia Slowe (Alice)

 

„Společenství vlků“ je filmem, o kterém nebudete vědět, co si myslet. Jedna skupinka jej bude milovat pro jeho atmosféru a jeho imaginaci, druhá skupina diváků zase řekne, že je to hloupost, která je o ničem. Každý si v něm může něco najít, anebo nenajít nic. Neil Jordan natočil poměrně diskutabilní film, který útočí na naše základní pudy, ať už je to strach, sexualita anebo třeba zvědavost.

Červená Karkulka a její pokušitel.

Co je „Společenství vlků“? Je to pohádka? Nebo je to historické kostýmní drama? Je to horor? Je to od všeho trochu. Neil Jordan spolu s autorkou předlohy popustili uzdu fantazii a hned úvod nás zavádí do zvláštního světa, kde ožívají obří plyšoví medvědi. Většina děje se odehrává v zapadlé, snad středověké vesnici, kde žije i Rosaleen a její rodiče. Kolem je pak temný les, v němž žije i Rosaleenina babička.

Tak trochu ovčí babička Jessica Fletcherová.

Když vám řeknu, že Rosaleen ráda nosí červenou pláštěnku a že les je plný vlků, kteří pasou po mase, ale i po lidských životech, asi vám dojde, o čem vlastně tenhle snímek bude. Ano, „Společenství vlků“ je variací na klasickou pohádku „O Červené Karkulce“. Jedná se o variaci dospělejší, která se nebojí rozebírat i další témata kromě klasického košíku s jídlem pro babičku. Rosaleen je mladá dívka, která objevuje svou sexualitu, a to nejen díky mladíkovi, který jí nadbíhá, babičce, která jí vypráví zajímavé historky a dává zvláštní rady do života, ale i díky neznámému, na kterého Karkulka narazí v lese.

Co je pokušitel vlastně zač?

Krása filmu spočívá v tom, že jsou to vlastně příběhy v příběhu. Tím základním je skutečnost, která je již od začátku jasná. Většina děje je totiž pouhý sen, který se zdá hlavní hrdince. Víme to od začátku, ale přesto nás to v závěru dokáže trochu překvapit. Nejde jen o to, že příběh je snem. V samotném snu jsou vyprávěny příběhy, ať už z úst babičky v podání skvělé Angely Lansbury, anebo z úst samotné Rosaleen. Příběhy, které jsou vyprávěny, jsou o vlcích, ale vždy jsou jimi lidé.

Člověk neví, jestli se vlk dere ven, nebo ho chce člověk spolknout.

Je tedy „Společenství vlků“ filmem o vlkodlacích anebo je to jen parafráze toho, jak se vlci skrývají v nás. Jakmile je vlkodlakovi na dosah žena a její tělo, okamžitě se mění ve zvíře. Teď je asi na pánech, aby si sáhli do svědomí a uvědomili si, jestli jsou sami takoví, anebo nikoli. „Společenství vlků“ je zajímavou pohádkou, která řeší dospělejší témata, ale nakonec je přece jen trochu prázdná ve své konečné výpovědi.

 

Hodnocení: 55%

Hororové filmy (vlkodlaci, příšery, vrazi, děti)

Recenzovaný titul můžete objednat online na DVD.
DVD


Přidat komentář