Stmívání (2008)

35%
Jasně, není to horor, ale má to některé prvky, které hororové jsou. I tohle je současná kultura, kde se žánry neskutečně přelévají.

Stmívání

Twilight

USA, 2008, 122 minut

 

Režie: Catherine Hardwicke

Scénář: Melissa Rosenberg podle románu Stephenie Meyer

Hrají:

Kristen Stewart (Bella Swan)

Robert Pattinson (Edward Cullen)

Billy Burke (Charlie Swan)

Taylor Lautner (Jacob Black)

 

Skoro se chce říct, že „Stmívání“ je skutečně holčičí film. Žena – Stephenie Meyer – napsala milovanou a stejně tak nenáviděnou předlohu, další žena – Melissa Rosenberg – se postarala o převedení této knih do scénáře, který nakonec natočila třetí žena – Catherine Hardwicke. Na snímku je to hodně poznat, což činí poměrně velký problém v tom smyslu, aby se to líbilo mužskému publiku. Tohle prostě není snímek, na nějž by se muži měli dívat ve velkém. Ve skutečnosti to ale není ani kvalitní červená knihovna.

This could be love...

„Stmívání“ je v první řadě romantika, to je hlavní. Všechno ostatní je až na druhém místě. Je jedno, že je zde určitý hororový potenciál, protože ten je využit naprosto minimálně. Několik rychlých střihů, scény, které se tváří divoce, ale ve skutečnosti jsou neskutečně neutrální. Všechno proto, aby fanynky křičely jedině proto, až na plátně uvidí některého ze svých oblíbených herců, nikoli proto, že je nějaká scéna vyděsila. Vážně mě nikdy nenapadlo, že upíři budou až tak moc impotentní.

Jako Jeníček a Mařenka, kteří hledají světýlko.

Mám rád, když si autor vezme upírskou mytologii a přepracuje si ji podle sebe. To, co udělala Stephenie Meyer je ale neodpustitelné. Celou mytologii hodila za sebe, všechno, co bylo kdy napsáno a vytvořeno, a zašla mnohem dál než Anne Rice. Nejen, že udělala z upírů romantické hrdiny, ona z nich udělala hvězdy červené knihovny. Děsivost upíra má spočívat v tom, že když vyleze na sluníčko, tak se blyští jak striptérka na začátku večera, po lese hopsá víc než gumídci a tváří se retardovaně, aby tak neprozradil svou existenci. Těch retardovaných je tu víc, takže v pohodě.

Trable v ráji.

Dva hlavní představitelé – Kristen Stewart a Robert Pattinson – ukázali, že pokud nemají dobré režisérské vedení, jejich hraní se promění v afektované kroucení obličeje, kdy on vypadá, že zrovna prodělal náročnou vědomostní soutěž s Forrestem Gumpem a prohrál, ona se zase tváří tak nadrženě, až doufáte, že nikde nenarazí na hydrant, protože nevíte, co by v tu chvíli mohla udělat. Snímek se snaží o nějakou tu akci, jsou zde scény, které mají diváka trochu vytrhnout, ale všechno je to tak strašně umírněné a vede to k tomu prvnímu polibku, který stejně moc nevytrhne, a prvnímu nebezpečí, kterých na Bellu čeká ještě několik.

Jen poběž!

„Stmívání“ není špatně vystavěné, je zde jasně vidět příprava na další filmy, jenže k čemu to vlastně všechno je, když ty snímky jsou tak moc prázdné? Dvě hodiny, které se neskutečně vlečou, kdy sledujete Kristen Stewart, jak se kouše do rtu a naivně doufáte, že si ho prokousne, aby po ní nějaký ten upír skočil a sejmul jí hned na začátku. Je mi líto, ale tady je toho špatně tolik, že prostě nemůžu jít ani na průměr.

 

Hodnocení: 35 %

Vaše komentáře

Fiona007
Rozhodně nesouhlasím s hodnocením. Je pravda, že představitelka Belly Kristen to tady trochu nezvládla, a Pattinson se občas kouká tak, že byste mu nejradši vrazili, ale já myslím, že jinak dobrý. Je to v podstatě zpracování knížky, kde je hodně ubráno, něco přidáno, ale výsledek je dobrý. Je tam představení postav (příprava na další filmy), napětí, romantika, všechno, co tam má být. Takže hodnocení pod 50% bych rozhodně nedala:-)
Fiona007 19.11.2013 08:38:59 Reagovat Přidat nový komentář
Martin Štefko
Já to beru tak, že ono ani z hlediska romantického žánru to není nic převratného a je to spíše podprůměrné, ale chápu, že dívky budou mít k celé sérii lepší vztah, hlavně ty, co četly knihu :-)
Martin Štefko 19.11.2013 08:43:59 Reagovat Přidat nový komentář
Hororové filmy (upíři)


Číst komentáře